Mala djeca, pogotovo ona mlađa od godine dana, još uvijek nemaju potpuno razvijen imunološki sustav zbog čega su podložnija najrazličitijim upalama. Zbog toga je iznimno važno posvetiti posebnu pažnju čuvanju dječje hrane jer bakterije kod male djece mogu izazvati bolesti na koje su veća djeca i odrasli otporni.
Vodite računa o higijeni
Neovisno o tome kakav obrok pripremate svojem djetetu, uvijek vam na prvom mjestu mora biti higijena. Redovito perite ruke, a posebno prije pripreme obroka, posebice nakon promjene pelena, korištenja toaleta, šetnje s kućnim ljubimcima ili dodirivanja svježeg mesa ili jaja. Nemojte podcijeniti važnost čistih ruku ni u kojem trenutku. Isto tako, djeci uvijek nudite hranu u čistim i opranim posudama.
Držanje mlijeka u hladnjaku
Neovisno o tome radi li se o vašem izdojenom mlijeku ili pak početnoj ili prijelaznoj hrani za dojenčad (formula za djecu), kada su djeca mlađa od 6 mjeseci možete ga čuvati u hladnjaku između tri i osam dana na temperaturi između 2 i 4 stupnja Celzijevih. Izdojeno mlijeko se čak može i zamrzavati u razdoblju od šest do dvanaest mjeseci, dok se početna ili prijelazna hrana nikako ne smije zamrzavati.
Kada je u pitanju početna ili prijelazna hrana za dojenčad uvijek provjeravajte rok trajanja. Nikada nemojte djeci davati hranu kojoj je prošao rok trajanja.
Gotove kašice
Kada kupujete gotove kašice, uvijek provjerite poklopac. Naime, sve kašice imaju sigurnosni poklopac koji ne smije biti izdignut, a kod otvaranja se treba čuti karakterističan zvuk. Ako ga ne čujete ili ako staklenka nije bila zatvorena na odgovarajući način, nemojte ju davati djetetu.
Kada su u pitanju gotove kašice u plastičnom pakiranju, koje je u pravilu jeftinije, tada provjerite da pakiranje nije napuhnuto niti da curi. U slučaju jednog ili drugog, nemojte to davati djetetu.
Čuvanje otvorenih kašica u hladnjaku
Ako dajete djetetu kašicu, nikada ga nemojte hraniti izravno iz originalnog pakiranja kašice. Izvadite s čistom žlicom dio koliko mislite da će dijete pojesti na čisti tanjur ili u zdjelicu, a ostatak zatvorite s originalnim poklopcem i stavite u hladnjak. Ako ipak hranite dijete izravno iz pakiranja, tada bacite nepojedenu hranu.
U slučaju da dijete želi više od onog što ste stavili u zdjelicu, koristite se čistom žlicom i stavite dodatnu hranu na tanjur. Nikada nemojte davati djetetu ostatke koji su bili vani na otvorenom jer se s u hrani koja sadrži dječju slinu vremenom mogu razviti štetne bakterije.
Otvorene kašice mogu biti na sobnoj temperaturi do 2 sata, nakon toga ih treba ili pojesti ili pospremiti u hladnjak. Kašice koje ste sami izradili smijete čuvati do dva dana u hladnjaku i tri do četiri mjeseca u zamrzivaču.
Ako želite zagrijati kašicu koja je bila u hladnjaku u mikrovalnoj pećnici, tada ju zagrijavajte na minimalno 75 stupnjeva Celzija kako biste spriječili razvoj bakterija.
Svježe voće i povrće
Očišćeno svježe voće i povrće možete čuvati dva do tri dana u hladnjaku te šest do osam mjeseci u zamrzivaču.
(Sponzorirani članak)