Postoji li prirodni lijek za grlobolju ili zaista moramo piti tablete? Saznajte u nastavku. Kako se zima i hladnoća približavaju, sve više smo podložni brojnim infekcijama i zarazama, a bol u grlu jedan je od najčešćih i najneugodnijih simptoma ovakve zaraze. Osim boli, često osjećamo i svrbež ili iritaciju, koja može biti iznimno neugodna, pogotovo tijekom gutanja, što otežava konzumaciju hrane i tekućine koja nam je prijeko potrebna.
Iako sama po sebi nije dovoljna indikacija da ste ozbiljnije bolesni i trebate liječniku, ona svejedno može biti iritirajuća i pokvariti nam raspoloženje kao i otežati spavanje i izazvati umor.
Najbolji način borbe protiv grlobolje jest ublažiti simptome i pričekati da grlobolja sama prestane. Ovo je najbolje učiniti prirodnim lijekovima koje sami možete konzumirati kod kuće, naravno u kombinaciji s odmorom u toplom okruženju.
Tek kada bol ne prestaje na dulje vrijeme potrebno je obratiti se liječniku, no većinom je dovoljno konzumirati neke od ovih ljekovitih tvari koje imate nadohvat ruke u svome domu. U nastavku otkrivamo mnoge opcije koje će liječiti vašu nelagodu, a vi izaberite koji je vama najbolji prirodni lijek za grlobolju.
Što uzrokuje upalu grla?
Grlobolja ima brojne uzroke. Virusi koji uzrokuju prehladu, gripu i druge bolesti sa sobom kao simptom nose grlobolju, a ona može biti i bakterijskog postanka.
Alergije na pelud, dlake, prašinu i plijesni također uzrokuju grlobolju ako je osoba izložena alergenima. Udisanje kemijskih para, onečišćenog zraka prašine, dima i drugih iritansa može također uzrokovati upalu grla. Ipak, najčešći uzrok upale grla su neupitno virusi to jest virusne infekcije.
Najbolji prirodni lijek za grlobolju
1. Med
Iako je ovo već stara vijest, med je iznimno dobar prirodni lijek za grlobolju. Možete ga staviti u topli čaj ili ga konzumirati samog te on potvrđeno umanjuje simptome upale grla. Osim za grlobolju, dobar je i za suzbijanje kašlja i akutnih infekcija dišnih puteva.
Prevladava mišljenje da je ovaj jednostavan sastojak jedan od najučinkovitijih načina za suzbijanje upale kod kuće. Razlog za ovo je upravo njegov bogat sastav.
Iako razlikujemo bagremov, kestenov i druge vrste meda, svi oni u sebi imaju smjesu aminokiselina, vitamina, antioksidansa, željeza, cinka i drugih minerala koji ovoj slatkoj tekućini daju protuupalna, antibakterijska svojstva te su zbog toga dobar prirodni lijek za grlobolju.
Ipak, valja spomenuti da se med ne smije davati djeci mlađoj od godinu dana. Iako kisela priroda meda i velika koncentracija šećera ne pogoduju bakterijama, u medu svejedno možemo naći spore bakterije Clostridium botulinum, uzročnika botulizma.
Kod odraslih unos ovih spora nije štetan, no kod djece koja nemaju dobro razvijenu mikrofloru probavila i imunosni sustav ovo može rezultirati infantilnim botulizmom koji može izazvati velike komplikacije.
2. Slana voda
Grgljanje toplom slanom vodom može pomoći u smirivanju upale grla i razgradnji sekreta koji često dolazi u paru s upalom grla. Prirodni lijek za grlobolju ne mora nužno biti neka biljka!
Slana voda također je uspješna u ubijanju brojnih bakterija u grlu. Ovu otopinu napravite tako da promiješate pola žličice soli u čašu tople vode.
Grgljajte slanu vodu po ustima kako biste smanjili oticanje tkiva i očistili grlo te je zatim ispljunite. Time ćete ispljunuti i brojne bakterije i viruse van iz vašeg tijela.
3. Soda bikarbona
Iako se grgljanje slanom vodom češće koristi, možete isto raditi i s mješavinom soda bikarbone i slane vode. Ova otopina iznimno je učinkovita i u borbi protiv gljivica.
Potrebno je pomiješati šalicu tople vode s malom količinom soda bikarbone i soli te je grgljati u ustima i na kraju ispljunuti. Ova otopina zbog soda bikarbone ima malo neugodniji okus nego čista sol, ali se preporučuje jer soda ima odličan učinak u liječenju grlobolje.
4. Čaj od kamilice
Ovo ste zasigurno već radili, no možda niste bili svjesni njegove velike učinkovitosti. Prirodni čaj od kamilice odlična je protuupalna tvar, a isto tako i odličan prirodni lijek za grlobolju te mnoge druge probavne smetnje.
Osobito je učinkovita kada skuhate jako vrući čaj i udišete pare koje su dobre samo za vaše grlo već i za sinuse koji su često upaljeni tijekom infekcije. Čaj od kamilice također potiče vaš imunološki sustav na borbu s infekcijom koja uzrokuje spomenutu grlobolju.
5. Paprena metvica
Ova biljka ne služi samo za osvježavanje daha, već također ima jaka protuupalna, antibakterijska i antivirusna svojstva. Zeleni dijelovi ove biljke koriste se za izradu eteričnih ulja i čajeva, a mentol u njoj daje joj prepoznatljiv, ugodan miris. Osim mirisa, mentol iznimno je dobar i za razrjeđivanje sluzi i smirivanje kašlja te je stoga ova zeljasta biljka odlična za prehlade.
Preporučeno je piti kupovni čaj od paprene metvice ili ga izraditi sami. Kod korištenje ulja metvice morate biti oprezniji. To što je neki lijek prirodni lijek protiv grlobolje ne znači da nije potentan ili da ne morate paziti pri korištenju.
Eterična ulja općenito ne smiju biti korištena u svom originalnom (koncentriranom) stanju. Ovakva eterična ulja uvijek moraju biti prvobitno pomiješana s nekim drugim uljem kako bi se ublažila. Inače mogu izazvati brojne iritacije i tada kao prirodni lijek protiv grlobolje radi više štete no koristi.
Ako ste kupili eterično ulje koje nije prethodno razrijeđeno, pomiješajte nekoliko kapi ulja paprene metvice s biljnim uljem poput maslinovog, bademovog ili kokosovog ulja kako bi eterično ulje bilo sigurno za upotrebu.
6. Sljez
Sljez je odličan prirodni lijek za grlobolju i često se koristi u lijekovima. On stvara sluz koja oblaže i smiruje upaljeno grlo. Vrlo je efektivan u ublažavanju simptoma iritacije dišnih putova te se može kupiti u obliku biljnog čaja kao i u obliku tinkture. Također se prodaje i u kapsulama.
7. Piskavica
Piskavica je jedna od najstarijih, ali i najsvestranijih ljekovitih biljaka. Dostupna je u mnogim oblicima: možete jesti njezine sjemenke, nanositi ulje ili piti čaj od piskavice.
Za liječenje simptoma grlobolje preporučuje se upravo čaj od piskavice. Osim što ublažava bol u grlu i ubija bakterije, ona je i učinkovit antimikotik (bori se protiv gljivica), te znatno smanjuje menstrualne bolove. Tako je, osim što je prirodni lijek za grlobolju, također prirodni lijek za bolove.
Važno je napomenuti da trudnicama nije preporučeno unošenje velike količine piskavice jer ovisno o proizvođaču ima tendenciju biti jača ili slabija ovisno o preradi.
8. Sladić
Sladić je odlična opcija za ublažavanje brojnih simptoma stanja poput astme, virusnih i gljivičnih infekcija i slično. Najbolje ga je pomiješati s vodom i grgljati otopinu ili pak koristiti čaj od sladića koji dokazano djeluje protiv streptokoka u grlu i tako postaje odličan prirodni lijek za grlobolju.
9. Češnjak
Poznato je da češnjak ima prirodna antibakterijska svojstva. U sebi sadrži alicin, spoj poznat po sposobnosti da se bori protiv mnogih infekcija te je ujedno i razlog zašto se češnjak toliko često koristi u terapeutske svrhe.
Svakodnevna konzumacija češnjaka prevenira nastajanje infekcija dišnih puteva, ali i liječi one koje nastaju. Ovakve infekcije često uzrokuju grlobolju te ih je bolje zaustaviti nego kasnije liječiti.
Najjednostavniji način za unos češnjaka jest da ga dodate svojoj prehrani, a preporuka je da kada god možete da ga jedete sirovog. Tada je on ipak najpotentniji prirodni lijek za grlobolju.
10. „Hot toddy“ piće
Još jedan kućni, prirodni lijek za grlobolju je piće poznato pod nazivom „Hot toddy“.
Sadrži med, limun, viski i kipuću vodu no nije dokazano da on znatno blagotvorno djeluje na upaljeno grlo već samo da toplina u kombinaciji sa sastojcima ima ugodan učinak na grlo.
Također valja spomenuti da alkohol nije najbolji odabir kada imate grlobolju jer može dovesti do dehidracije. Piće se radi tako da zakipite vodu i stavite je u času te dodate malo viskija te 2 žličice meda i 2 žličice limunovog soka.
11. Kajenski papar
Kajenski papar često je korišten kao prirodni lijek za grlobolju jer u sebi sadrži spoj kapsaicin, poznat po tome da blokira receptore za bol.
Mnoge kulture već dugo vrijeme rade pića od tople vode, kajenskog papra i meda koji služe kao lijekovi protiv grlobolje. Važno je započeti s malom količinom jer je začin iznimno ljut i može izazvati kašljanje kod osjetljivijih ljudi. Također je važno ne unositi papar ako imate otvorene rane u ustima jer ovo može biti bolno i tada prirodni lijek za grlobolju može učiniti više štete no koristi.
12. Hladna voda
Iako se čini suprotnim od onoga što moramo učiniti, hladna pića mogu ublažiti bol u grlu. Zato se pacijentima često preporučuje da jedu kockice leda ili sladoled kada su bolesni.
Hladne tekućine mogu pomoći u ublažavanju boli uzrokovane upaljenim grlom. Osim pijenja hladnih tekućina, također možete sisati kockicu leda i tako dobiti najjeftiniji prirodni lijek za grlobolju koji sigurno već imate. Ako nemate, možete ga brzo napraviti, zar ne?
13. Vruća juha
Pileća juha odličan je način da ublažite vaš simptome. Ova krepka tekućina zapravo ima znanstveno provjerenu funkciju u liječenju grlobolje. Naime, ona sprečava migraciju imunoloških stanica, takozvanih neutrofila.
14. Para
Poznato je da suhi zrak može dodatno iziritirati dišne puteve i pogoršati upalu grla. Jednako tako, vlaga u zraku, ili čak para, ublažava simptome te tako djeluje kao prirodni lijek za grlobolju.
Kako biste liječili simptome prokuhajte vodu u loncu, stavite ga ispod glave i pokrite se ručnikom kako biste udisali paru. Važno je udisati i kroz nos i kroz usta za maksimalni učinak. Dovoljno je ovo raditi desetak minuta.
Ako ne želite kuhati vodu uvijek možete uključiti tuš na najvreliju postavku i zatvoriti kupaonicu kako bi nastala para u prostoriji. Ako živite u jako suhim uvjetima uvijek je dobro kupiti ovlaživač zraka kako biste prevenirali upale grla uzrokovane suhim zrakom.
Kako tretirati grlobolju kod beba i djece?
Grlobolja kod djece, pogotovo beba, često je frustrirajuća jer djeca sama ne znaju vokalizirati nelagodu. Zbog toga se češće radi o prevenciji nego o liječenju te je prirodni lijek za grlobolju lako ukomponirati u svakodnevnu rutinu ako se radi o čaju ili medu.
Preporučeno je dodati ovlaživač zraka u djetetovoj sobi i održavati dijete hidriranim, izbjegavajući potencijalno kisele napitke poput sokova.
Važno je napomenuti da se djeci manjoj od pet godina ne smiju davati tvrde pastile niti bilo kakav pripravak koji bi potencijalno mogao izazvati gušenje. Većoj djeci također treba dozirati pastile, jer pretjerana konzumacija izaziva iritaciju. Bebama se nikako ne smije davati med.
Što izbjegavati kada imate grlobolju?
Međutim, prirodni lijek za grlobolju nije dovoljna mjera… Ako imate upaljeno grlo, morate paziti da se ne izlažete čimbenicima koji bi mogli dodatno iritirati sluznicu i pogoršati simptome:
- Izbjegavajte suhi zrak i mjesta gdje ljudi puše te mjesta s jakim zagađenjem zraka.
- Ako ste alergični izbjegavajte potencijalne alergene, kao i kemijske pare koje udišete tijekom čišćenja.
- Ne konzumirajte alkohol, kao ni jako kiselu hranu poput citrusa i gaziranih pića.
- Također nemojte jesti niti suhe namirnice poput čipsa koje bi mogle dodatno iziritirati grlo.
- Začinjena hrana mogla bi izazvati jako kašljanje te je stoga konzumirajte pažljivo.