Krastavac je jedno od omiljenih ljetnih namirnica koje se odlično slaže s brojnim jelima. Zbog svog blagog okusa, može se kombinirati u razne umake, salate, sendviče i jela od mesa. Krastavac pripada obitelji Cucurbitaceae, baš poput tikvice i lubenice, a karakterizira ga zelena kora koja, ovisno o sorti, može biti glatka ili hrapava. Iako je jestiva, najčešće se guli jer je teška za probavu i žvakanje. Krastavac dolazi iz tropskih područja južne Azije.
Podaci govore da je prije 3000 godine prvi put uzgajan u Indiji, a nakon toga počeo put od Grčke do Kine. Na europskom tlu njegov uzgoj su započeli Rimljani, a Sjeverna Amerika uzgoj bilježi od sredine 16. stoljeća. Danas je jedna od neizostavnih namirnica na ljetnom jelovniku, što nimalo ne čudi s obzirom na njezine nutritivne i zdravstvene prednosti. Koje su i kako krastavac sve može koristiti zdravlju, pročitajte u današnjem članku.
Krastavac – nutritivne i zdravstvene prednosti
Krastavac bi se trebao naći visoko na prioritetu dnevnog odabira namirnica. Osim minimalnog kalorijskog unosa, dobivate važne hranjive tvari na uravnotežen način. Krastavac srednje veličine do 200 grama sadrži oko 30 kalorija, a tijelu ćete osigurati kolagen i brojne vitamine. Samo jedan krastavac dnevno osigurat će dio dnevne potrebe za vitaminom C, B5 i folnom kiselinom koji će ojačati vaš imunološki sustav. Krastavac je prepun vode koja će vam pružiti dovoljno hidracije, kao i minerala kalija koji je važan diuretik i regulator krvnog tlaka.
Krastavac nudi brojne prednosti i pozitivne doprinose organizmu. Osim što je osvježavajuća i ukusna namirnica, osobito u ljetnim mjesecima, pomaže u uklanjanju nepotrebnih toksina i otapa bubrežne kamence. Često se preporučuje tijekom redukcijskim dijeta jer je siromašan ugljikohidratima i ima vrlo malo kalorija. Zbog velike količine vlakana, pogodan je za ljude koji imaju probleme s probavom jer regulira rad crijeva i sprječava zatvor.
Kod ljudi koji imaju bolesti kao što je osteoporoza, artritis, reumatoidni artritis i giht, preporučuje se konzumacija krastavca jer jača zglobove i vezivna tkiva te smanjuje mokraćnu kiselinu. U službi ljepote poznat je od davnina, pa je tako opušta natečene oči, neutralizira masnoću na koži i usporava starenje. Sadrži brojna protuupalna i hidratantna svojstva, pa je česti sastojak u kremama, gelovima za čišćenje lica i maskama za njegu lica.
Krastavac u službi ljepote
Krastavac se sastoji od 97 posto vode, što ga čini izvrsnim sastojkom za obnavljanje, hidrataciju i zaštitu kože. Budući da sprječava gubitak vode u koži, savršen je sastojak za suhu i oštećenu kožu. Zahvaljujući antioksidativnim svojstvima koje proizvode vitamini A, C i E sadržani u krastavcu, pomaže usporiti starenje kože i održati kožu elastičnom uz smanjenje bora.
Smanjuje podočnjake i vrećice. Jedno od poznatih prednosti krastavca je osvježenje, koje pomaže smanjiti podočnjake i umiriti kožu. Idealan je za nanošenje na područje oko očiju kako bi se smanjile vrećice i znakovi umora na licu zahvaljujući hidratantnom i revitalizirajućem djelovanju.
Osobito je dobar za upotrebu u ljetnim mjesecima, jer ublažava posljedice opeklina od sunca koje isušuju kožu, a može doći i do opeklina. Zahvaljujući blagodatnim svojstvima krastavca, može pomoći u ublažavanju bolova kože koja pati od pretjeranog izlaganja suncu, te pomoći u smanjenju upale. Osim toga, krastavac hidratizira i omekšava kožu.
Tijekom vremena koža može mijenjati boju pod utjecajem hormonalnih promjena, izlaganja suncu i odabira šminke. Krastavac ima svojstva izbjeljivanja zahvaljujući limunskoj kiselini, inhibira proizvodnju melanina, te pomaže spriječiti pojavu mrlja na koži i postići puno ujednačeniji ton.
U vrijeme adolescencije koža lica i vrata je sklona višku masnoće, pa su kod većine akne neizbježna pojava. Tu također može pomoći krastavac, koji smanjuje višak masnoće na koži. Vitamini A, C i E koje pruža krastavac pomažu u suzbijanju oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima, kao i u stvaranju kolagena i elastina. Stoga njegovo nanošenje na zahvaćeno područje pomaže i u uklanjanju celulita. No, kako bi pomaci s celulitom bili vidljivi, ne zaboravite vježbati i hraniti se uravnoteženo!
Kako očuvati svježinu krastavaca?
Ako ste kupili kilu ili dvije krastavaca, a nećete ih odmah pojesti, trebate ih oprezno skladištiti kako bi očuvali svježinu i karakteristični okus. Prije spremanja ih osušite papirnatim ručnikom kako biste uklonili višak vode jer je vlaga veliki neprijatelj voća i povrća te ubrzava njihovo propadanje. Krastavce čuvajte u hladnjaku u ladici s ostalim povrćem, a najbolje ih je spremiti u vrećicu s rupicama da ne zadržavaju vlagu.
Ako niste upotrijebili cijeli krastavac, drugu polovicu možete sačuvati tako da prekrijete odrezani kraj plastičnom folijom i stavite u vrećicu s ostalim krastavcima. Povrće ne podnosi jako niske temperature pa se krastavce ne preporučuje zamrzavati jer bi njihova pulpa omekšala. Ne zaboravite da krastavci u hladnjaku imaju rok trajanja od tri do pet dana.
Kiseli krastavci
Svježi krastavci se konzumiraju ljeti, ali njihov dobro poznati okus može se zadržati i tijekom zime. Kiseli krastavci su dobro poznati u mediteranskim zemljama, a njihova konzumacija nudi raznolikost vitamina, minerala i aminokiselina, što ih čini ukusnim i zdravim međuobrokom. Kisele krastavce možete jednostavno napraviti kod kuće slijedeći nekoliko jednostavnih koraka. Prvi korak je da krastavce potopite u hladnu vodu na dva sata i spremite ih u hladnjak. Kasnije ih izvadite, isperite i osušite.
Sljedeći korak je pomiješati pola žlice soli i žlicu šećera i staviti smjesu na dno staklenke od 500 ml, dodati sve krastavce, hladne vode do pola staklenke i do kraja napuniti bijeli ocat. Naknadno zatvorite posudu steriliziranim poklopcem i sve protresite da se sastojci pomiješaju. Krastavce do kiseljenja držite u hladnjaku 10 do 15 dana prije konzumiranja. Tijekom procesa kiseljenja pazite da su svi ravnomjerno potopljeni u smjesi za kiseljenje i da nisu u dodiru sa zrakom. Kiseli krastavci sadrže vitamin B9, vitamin C, vitamin K, kalij, kalcij, natrij, a oko 100 grama ima svega 12 kalorija. Uživajte u zimnici!