kolagen
Foto: Shutterstock

7 razloga zašto je kolagen važan za zglobove i kožu

Kolagen je poznat kao čudesni protein koji vrlo učinkovito čini kožu mekom i podatnom – dvije stvari koje svi želimo. Dio je svake naše stanice, od kostiju do noktiju, no s godinama njegova proizvodnja znatno usporava. Važno ga je na vrijeme nadomjestiti, zato se upoznajte sa svim načinima za proizvodnju kolagena i njegove ulogu u tijelu. 

Što je kolagen?

Radi se o proteinu čija je funkcija držati zajedno različite strukture tijela. Zadužen je za spajanje vezivnih tkiva poput mišića, tetiva, ligamenata, kože, kostiju i hrskavice. Tako djeluje kao potporni element koji omogućuje držanje cijelog tijela na okupu. Njegova funkcija sastoji se u formiranju vlakana od kojih se stvaraju strukture organizma. Odgovoran je za stupanj čvrstoće i elastičnosti ovih struktura i igra bitnu ulogu u njihovoj hidrataciji.

Kako godine prolaze i tijelo stari, proizvodnja kolagena postupno opada. Procjenjuje se da ga u dobi od 40 godina tijelo proizvodi upola manje nego u adolescenciji. Ovo smanjenje razine proizvodnje uzrokuje, između ostalog, gubitak elastičnosti i fleksibilnosti kože, bolove u zglobovima i mišićima, osteoporozu, oštećenje vida, nedostatke cirkulacije, te nelagodu u zubima i desnima.

Postoji više od 19 vrsta koji ovise, među ostalim čimbenicima, o tkivu u kojem djeluje i tvarima s kojima se kombinira, tako da se ne smatra jednim proteinom, već obitelji molekula blisko povezanih, ali različite jedna od druge.

Kolagen za zglobove

Jedan od najistaknutijih proizvoda je onaj s magnezijem koji pridonosi pravilnom funkcioniranju mišića i ligamenata. Magnezij je mineral koji sudjeluje u procesu stvaranja proteina, što pogoduje učinku kolagena. Kombinacija s hijaluronskom kiselinom također pozitivno djeluje na mišiće i zglobove. Hijaluronska kiselina nalazi se u kostima i koži, djelujući kao lubrikant za hrskavicu i ligamente, što pruža važne prednosti: stvara zaštitni učinak protiv određenih mehaničkih sila. Kolagen za zglobove pomaže vratiti elastičnost, smanjujući bol i poboljšati pokretljivost zglobova. Pomaže u sprječavanju sportskih ozljeda kao što su istegnuća i uganuća.

Foto: shutterstock

Kolagen za kožu

Glavna funkcija je stvaranje i održavanje struktura tkiva koje čine tijelo, uključujući i kožu, zbog čega ima odlučujuću važnost u svojstvima poput čvrstoće i fleksibilnosti. Izgled kože, noktiju ili kose uvelike ovisi o ovom proteinu. Iako se njegova proizvodnja s godinama nepopravljivo smanjuje, postoje brojni suplementi koji pomažu, do određenog stupnja, vratiti razine ove tvari u tijelo, poput hidroliziranog kolagena. Ovaj proizvod je obično u prahu ili tekućem obliku, iako postoje i tablete.

Kolagen – nuspojave 

Postoje brojni čimbenici koje morate uzeti u obzir kada nadopunjavate svoju prehranu hidroliziranim kolagenom. Preporučuje se oko 11 grama dnevno kako biste vidjeli pozitivne učinke na tijelo. Uzimanjem veće količine od preporučene nikako nećete povećati dobrobiti suplementa, već će doći do kontraefekta.

Kod nekih ljudi može uzrokovati težinu u želucu, pa je u tom slučaju važno smanjite dozu kako biste prestali osjećati nelagodu. Ako to ne pomogne, vjerojatno je da uzrok nelagode nije povezan s dodatkom prehrani, već se treba konzultirati s liječnikom i razgovarati o daljnjim pretragama.

Kolagen se ne preporučuje osobama s problemima bubrega i jetre. Ako ste na niskoproteinskoj dijeti zbog zatajenja bubrega ili jetre, posavjetujte se s liječnikom prije uzimanja ovog suplementa. Vaše tijelo možda nije spremno apsorbirati ovaj protein.

Tko ne bi trebao uzimati kolagen?

Svaka zdrava osoba može uzimati suplement uz prethodnu konzultaciju s liječnikom.  Međutim, potrebno je uzeti u obzir kontraindikacije kao i da postoje određeni rizici ako se uzima veća doza od preporučene. Ako uzimate dodatke prehrani ili lijekove s kalcijem, pokušajte izbjegavati uzimanje morskog kolagena da ne bi došlo do hiperkalcijemije i simptoma poput umora, povraćanja, nepravilnog pulsa i bola u kostima. Trudnice i dojilje bi se svakako trebale posavjetovati sa svojim liječnikom kako bi vidjeli preporučuje li se uzimanje ovog suplementa. Isto tako treba obratiti pozornost na alergičare, budući da riba i školjke imaju veći rizik od alergija za razliku od goveđih izvora.

foto: shutterstock

Koji kolagen odabrati?

Ovaj protein je važan za naše tijelo, očuvanje mlade kože i zdravlje zglobova. Dokazana je dobrobit njegovog unosa i uspješnost u borbi protiv starenja kostiju, tetiva, hrskavice i kože. Kad dođe vrijeme za odluku o uzimanju suplementa, možemo se naći u dilemi. 

O njemu se raspravlja i na forumima, pa ako upišete u google ‘najbolji kolagen forum’, možete pronaći mišljenja dosadašnjih korisnika određenih brendova na tržištu. Nisu svi dodaci na tržištu isti, a prije konačne odluke, savjetujemo da vodite računa o nekoliko važnih stvari kao što su njegov oblik i sastojci.

  • Birajte hidrolizirani riblji kolagen: Brojne studije su dokazale da je puno učinkovitiji od goveđeg, svinjskog ili biljnog, budući da predstavlja najsličniji aminogram ljudskom. Zbog toga se najviše preporučuje u borbi protiv starenja kostiju, tetiva, hrskavice i kože. Skuplji je od goveđeg ili svinjskog, ali je učinkovitost eksponencijalno veća.
  • Dajte prednost tekućem obliku: Ima puno veću koncentraciju proteina i njegova je apsorpcija brža i učinkovitija, što znači da ćete blagotvorne učinke početi primjećivati ​​mnogo ranije.
  • Pazite na odabir sastojaka: Kod tekućih oblika treba odabrati onaj koji je obogaćen hijaluronskom kiselinom, vitaminima i mineralima, elementima koji će djelovanje suplementa učiniti učinkovitijim. Ribljem kolagenu dodaje se hijaluronska kiselina kako bi se zajamčila njegova apsorpcija i bioraspoloživost te vitamini za maksimalno korištenje spoja u tijelu. No, budite oprezni, nisu sve hijaluronske kiseline na tržištu iste. Proizvod mora sadržavati hijaluronsku kiselinu niske molekularne težine.
  • Jedna dnevna doza je dovoljna: Možete odabrati suplement koji svoju funkciju ispunjava jednom dozom ili onaj koji je potrebno unositi više puta dnevno da bi djelovao. Kada morate odabrati dobar proizvod, uvijek potražite morski kolagen koji jamči da će samo jednim unosom dnevno peptidi biti prisutni u krvi između 24 sata i 96 sati. To mogu ponuditi samo suplementi visoke bioraspoloživosti.
  • Kvalitetan proizvod potiče dobru probavu: Lako je pronaći kolagene biljnog, goveđeg i svinjskog podrijetla – pa čak i neke morske – koji su teško probavljivi, uzrokujući tešku probavu i plinove. Trik kako izbjeći bilo kakvu nuspojavu i osigurati dobru probavu je odabrati tekući morski kolagen koji se sastoji od kvalitetne hijaluronske kiseline (odnosno niske molekularne težine) i idealnih vitamina i minerala.
  • Ugodan okus osigurava dulju upotrebu: Inače kolagen ima pomalo neugodan okus, posebno onaj koji dolazi iz životinjskih izvora. Odaberite ona ugodnog okusa koji pogoduje njegovoj dugotrajnoj upotrebi. Može biti obogaćen okusom jabuke, naranče ili maline, no pripazite na količinu umjetnih okusa, boje i šećera. Budući da se riblji kolagen u tekućem obliku najčešće preporučuje popiti natašte u dozi od 15 do 30 ml, dobar okus je od velike važnosti.  

Hrana bogata kolagenom

Kolagen je važan protein koji daje strukturu, potporu i snagu tjelesnim tkivima. Nalazi se u koži, kostima, mišićima, tetivama i ligamentima. Konzumiranje hrane bogate kolagenskim peptidima može pomoći u prirodnom povećanju njegove razine i poboljšanju kvalitete vaše kože, kao i u korist vaših kostiju. 

Kako biste pomogli tijelu da stvori potreban kolagen i smanjili gubitak zbog starenja, važno je u prehranu uključiti namirnice koje osiguravaju kompletne proteine ​​(sa svim esencijalnim aminokiselinama) ili koje pomažu u njegovu stvaranju, poput vitamina C. Aminokiseline iz prehrane dospijevaju u jetru i ona ih oslobađa kada su stanicama potrebni za proizvodnju hormona, enzima za specifične funkcije, antitijela ili čak kolagena. Izdvojili smo pet najvažnijih namirnica koje trebate uvrstiti u prehranu kako bi prirodno osigurali proizvodnju ovog važnog proteina.

Riba

Ako na tjedni meni uključite porcij ribe poput plave ribe poput skuše. sardine ili lososa, poboljšat ćete  zdravlje vašeg kardiovaskularnog sustava, ali i stanje kože i kostiju.

Orašasti plodovi

Orašasti plodovi poput lješnjaka, badema ili oraha mogu pozitivno utjecati na njegu kože. Visok sadržaj omega 3, omega 6 i omega 9 masnih kiselina potiče proizvodnju kolagena, što će ubrzo dati vidljive rezultate s glatkijom kožom.

Jaja

Iako je njihova glavna kvaliteta sadržaj proteina, jaja se ističe i kao proizvođač kolagena. To pridonosi čvrstoj koštanoj masi. Preporučuje se potpuna i uravnotežena prehrana koja uključuje dva jaja tjedno.

Mliječni proizvodi

Mliječni proizvodi poput jogurta i mlijeka općenito imaju visok sadržaj proteina, što pogoduje proizvodnji kolagena u tijelu. Savjetujemo vam da birate njihove obrane verzije, tako ćete izbjeći njihov doprinos u zasićenim masnoćama.

Meso

Među namirnicama životinjskog podrijetla, meso je jedan od najboljih izvora kolagena koje možemo pronaći. Jedenjem mesa osiguravamo da naše tijelo ima dovoljno aminokiselina kako bi hrskavica i zglobovi bili u dobrom stanju.

foto: shutterstock

Najvažniji benefiti kolagena za zdravlje

  • Povećava mišićnu masu: Kolagen je protein koji se nalazi u tijelu i pomaže u održavanju mišića jakima. Također pomaže u obnavljanju tkiva koja su ozlijeđena ili oštećena. Osim toga, radi se o vrsti vezivnog tkiva koje drži vaše tijelo zajedno jer pruža potporu i strukturu.
  • Liječi crijeva kako biste poboljšali probavu: Kolagen je jedan od najvažnijih nutrijenata kada je u pitanju liječenje crijeva. Istraživanja su pokazala da oni koji imaju problema s probavom često imaju nisku razinu u tijelu.
  • Održava vašu kožu mladom i elastičnom: Kolagen je najzastupljeniji protein u vašem tijelu i pomaže da koža izgleda mlado i elastično. Također osigurava strukturu za tetive, ligamente i kosti, što ih čini jačima.
  • Podržava zdravlje zglobova i kostiju: Kolagen je potreban za zdrave zglobove i kosti. Pomaže u stvaranju jake hrskavice i vezivnog tkiva, koji su bitne komponente zglobnog tkiva.
  • Poboljšava kvalitetu sna i opušta živčani sustav: Kolagen je potreban za zdrav san jer pomaže regulirati oslobađanje melatonina i serotonina. Ova dva hormona reguliraju cirkadijalni ritam, koji je odgovoran za kontrolu vašeg ciklusa spavanja. Kada vam nedostaje, vaše tijelo možda neće proizvoditi te hormone na optimalnoj razini. To može dovesti do loše kvalitete sna ili poteškoća s uspavljivanjem.
  • Podržava zdravlje mozga, kognitivne funkcije i ravnotežu raspoloženja: Kolagen je neophodan za zdravlje mozga, kognitivne funkcije i ravnotežu raspoloženja. Podržava stvaranje mijelina, koji pomaže izolirati živčana vlakna i promicati komunikaciju između stanica u mozgu.

FAQ – Često postavljana pitanja o kolagenu

Što je kolagen?

Kolagen je glavni strukturni protein u raznim vezivnim tkivima u tijelu ljudi i životinja.

Zašto je kolagen važan za kožu?

Kolagen pomaže u održavanju elastičnosti i hidratacije kože, što doprinosi njezinu mladolikom izgledu.

Kako kolagen utječe na zglobove?

Djeluje kao lubrikant u zglobnom tkivu, što pomaže u smanjenju trenja i bolova pri kretanju.

Mogu li prehranom povećati razinu kolagena?

Da, konzumacijom hrane bogate vitaminom C, glicinom, prolinom i bakrom te konzumacijom želatine i temeljcem od kostiju.

Postoje li nuspojave uzimanja kolagenih dodataka?

U rijetkim slučajevima, mogući su manji probavni problemi ili alergijske reakcije.

Izjava o odricanju odgovornosti: Informacije sadržane na ovoj internet stranici namijenjene su isključivo općem znanju i nisu zamjena za profesionalni medicinski savjet ili liječenje za specifična zdravstvena stanja. Posavjetujte se s pružateljem zdravstvenih usluga u vezi bilo kakvih pitanja ili nedoumica u vezi s vašim stanjem!