Lavanda je biljka porijeklom iz mediteranske regije i dijelova Afrike. Uglavnom raste u toplim podnebljima poput južne Europe, a kao član obitelji metvice ima oko 48 sorti. Ova svestrana biljka smatra se adaptogenom i dobro je poznata po svojim terapeutskim svojstvima zbog čega se koristi u različitim područjima. Suhi cvjetovi lavande odlični su u borbi protiv moljaca, dok se u gastronomiji koriste određene vrste lavande, poput engleske lavande i lavandina.
Ova vrsta lavande ima posebnu slatkasto ljutu aromu i blago gorak okus s notama limuna, od kojih se prave slastice. Lavanda je korisna i u medicini, a njezino eterično ulje koristi se protiv tjeskobe, stresa i depresije. Čaj od lavande poznat je po opuštajućim djelovanjima u slučaju nesanice, kao i poboljšavanju probavnog sustava. Upoznajte sve prednosti lavande, savjete za njen uzgoj, sušenje i recepte za ukusan čaj.
Povijest lavande
Lavanda se koristi više od 5000 godina za različite namjene, a nalazi se u toplijim predjelima Mediterana. Budući da se u prošlosti dodavala u vodu za kupanje kako bi se lakše utonulo u san, ime joj potječe od latinske riječi “lavare” što znači prati. Osim za opuštanje tijekom večernjeg rituala, poznate su lavandine vrećice od osušene biljke koje su učinkovito tjerale moljce i insekte, a ormare aromatizirale svojim neodoljivim mirisom.
Brojna su svjedočanstva kroz stoljeća u različitim knjigama o upotrebi lavande u medicini, njegovanju i ljepoti. Egipćani i Grci lavandu su koristili za parfeme, Rimljani u svojim kupaonicama, a kako su se kroz godine povećala svjesnost o njenim ljekovitim svojstvima, postala je neizostavna u parfumeriji, prirodnoj medicini, pa čak i u kuhanju. Korištenje lavande doseglo je vrhunac u 17. i 18. stoljeću.
Do 19. stoljeća lavanda se skupljala i destilirala na tradicionalan način u Francuskoj, no od početka 20. stoljeća provode se ispitivanja i kontrolirani nasadi kako bi se povećala njezina proizvodnja zbog sve veće potražnje u parfumerijama. Lavanda se trenutno uzgaja uglavnom u Europi te u manjoj mjeri, u Americi. Najpoznatije polje lavande je u Provansi, ali u popularnosti ne zaostaje niti Španjolska. Naime, polje lavande Brihuega u Guadalajari privlači svake godine sve više turista iz cijeloga svijeta.
Različite vrste lavande
Lavanda je postojana biljka s lišćem koja tvori grmlje preko jednog metra visine ako se pusti da slobodno raste. Kultivirane lavande možemo svrstati u tri velike skupine.
- Lavandula angustifolia ili Engleska lavanda: Ova vrsta lavande naziva se još i prava lavanda te je porijeklo većine kultiviranih sorti. Najbolja je od svih po kvaliteti svojih eteričnih ulja.
- Lavandin ili Lavandula intermedia: Ovo je prirodni hibrid između dvije vrste lavande (prave engleske lavande i portugalske). Najraširenija kultivirana sorta zbog svoje snage i prinosa eteričnih ulja.
- Lavandula stoechas ili Španjolska lavanda: Cvate ranije (od kraja ožujka) i osjetljivija je na hladnoću. Osim toga, preferira kisela tla.
Uzgoj lavande
Lavandu je poželjno presaditi u proljeće, kada prođe opasnost od mraza. U toplijim krajevima moguće ju je presaditi i u jesen. Potrebno je održavati razmak između biljaka od 40 do 50 cm. Da biste dobili lijepe cvjetove, možda će biti potrebno pričekati i do tri godine. Iako se radi o mediteranskoj biljci, lavanda generalno dobro podnosi hladnoću. Zbog toga se može uzgajati u gotovo svakom dijelu svijeta, jer oni najrustikalniji primjerci mogu izdržati temperature do -20°C. Zahtijeva lagano, dobro drenirano, vapnenasto tlo (osim određenih vrsta lavande koja preferiraju kisela tla), ali će se prilagoditi svakom dobrom vrtnom tlu. Uz sve, najvažnije je jako puno sunca.
Ako se odlučite posaditi lavandu kod kuće, potrebno je slijediti neke osnove njege. Lavanda se općenito uzgaja na toplim, sunčanim mjestima, daleko od drveća, gdje prima najmanje šest sati sunca dnevno, jer joj to pomaže u cvjetanju. Da bi se pravilno razvijala i rasla, potreban joj je alkalni supstrat i dobra drenaža, jer vlaga sprječava zdrav rast. Kada je u vrtu ili na otvorenom, lavandu je najbolje smjestiti na mjesto koje prima najviše sunca tijekom dana, dok se u zatvorenom prostoru može staviti uz prozor za izravno sunce.
Lavanda može izdržati vrijeme suše, međutim, treba je umjereno zalijevati, osobito u mjesecima rasta, izbjegavajući vlaženje grana i cvjetova, jer tako postoji opasnost od pojave gljivica. Zimi zalijevanje treba biti jednom tjedno, dok ljeti treba biti povremeno tijekom poslijepodneva. Prekomjerna gnojidba može uzrokovati da cvat lavande izgubi svoju snažnu karakterističnu aromu. Međutim, ako je tlo u koje je lavanda zasađena jako siromašno, preporučljivo je primijeniti minimalnu količinu prije sezone cvatnje. Preporučuje se rezidba početkom proljeća ili dolaskom jeseni, odnosno prije ili nakon sezone cvatnje, kako bi se potaknuo rast novih grana i cvjetova.
Sušenje lavande
Proces sušenja lavande može se napraviti na pet različitih načina. Od sušenja na suncu do dehidratora, ova aromatična biljka može se uspješno pripremiti za različite svrhe. Postoji mnogo stvari koje možete učiniti s lavandom kada se osuši: ručno rađeni sapun za ruke, regenerator za kosu, prirodno sredstvo protiv neugodnog zadaha, vrećice za ormare koje odbijaju moljce i insekte te osvježivač zraka za dom. Odaberite postupak koji vam je najpraktičniji i krenite u proces sušenja.
- Sušenje na suncu: Ova metoda je prilično brza i prirodna, iako joj je jedan od nedostataka to što cvijeće gubi dio svoje karakteristične ljubičaste boje. Za lavandu koja se suši na suncu, najbolje je ubrati biljku neposredno prije otvaranja cvjetova. Biljku je potrebno rasporediti na drvenu površinu cijelom dužinom kako bi sunce na njih moglo jednako djelovati. Ne upotrebljavajte plastiku, niti metal u procesu sušenja zbog materijala koji se brzo zagrijavaju ili tope na suncu. Stavite na sušenje na mjestu na kojem će dobiti najviše izravnog sunca barem nekoliko sati. U toplijim krajevima, lavanda bi mogla biti suha za pet do sedam dana. Završen proces sušenja prepoznat ćete po promjeni boje cvijeta u nježniju nijansu ljubičaste boje, a i stabljika će se lako odvajati od cvijeta.
- Sušenje u mikrovalnoj pećnici: Dehidracija bilo koje vrste lišća u mikrovalnoj pećnici je vrlo jednostavna, a lavanda nije iznimka. Proces sušenja najbolje je napraviti uz pomoć silikonskog gela ili pijeska za mačke koji ćete lako pronaći u trgovinama za životinje. Oko pet centimetara pijeska stavite u duboku posudu za mikrovalnu pećnicu, a na nju razdvojene i dobro otvorene cvjetove ili listove lavande, a zatim ih prekrijte drugim slojem malo sitnijeg pijeska. Upalite mikrovalnu pećnicu na punu snagu na dvije do četiri minute i pričekajte 24 sata prije nego što ih dodirnete.
- Sušenje u pećnici: Da bi lavandu osušili u pećnici, listove rastresite i oprane stavite na protvan prekriven papirom za pečenje. Raširite ih koliko god možete, uvijek u jednom sloju i bez slaganja ili dodirivanja. Stavite protvan u pećnicu na vrlo nisku temperaturu. Lavanda se nikada ne smije sušiti u pećnici na temperaturi iznad 80°C . Velika je mogućnost da ćete uništiti korisna svojstva i prirodni miris lavande. Ako vam je pećnica električna, ostavite vrata malo otvorena, a ako je plinska, zaustavite je i otvarajte na pola minute svakih nekoliko minuta
- Sušenje u dehidratoru: Dehidratori hrane su vrlo korisni za aromatično bilje, jer vam omogućuju da proces sušenja radite lako kao u pećnici, ali s manjim rizikom da ih presušite ili da zagore. Stavite listove ili stabljike što je moguće otvorenije i odvojeno u dehidrator, postavite ga ispod 48ºC i jednostavno pričekajte dok proces dehidriranja ne završi.
- Sušenje ventilatorom: Ako morate sušiti velike količine ubrane lavande, ovo je daleko najbolja metoda. Jednostavno postavite lavandu u toplu sobu s niskom vlagom i dobrim ventilatorom. Lavandu složite što je moguće šire ili objesite njene vezane bukete naopako kao da ćete koristiti tradicionalno sušenje na zraku.
Zatim jednostavno usmjerite ventilator na bočne strane lavande ili ispod nje, tako da uvlači vlagu oko sebe. Pazite da strujanje zraka ne bude usmjereno izravno na lavandu.
Sve prednosti upotrebe lavande
Postoje brojne prednosti korištenja lavande u svakodnevnom životu. Pokazalo se da ulje lavande smanjuje razinu anksioznosti i stresa te pomaže ljudima da bolje spavaju. Također se može koristiti kao sredstvo protiv insekata, a zbog antibakterijskih svojstava može pomoći u borbi protiv infekcija ili čak spriječiti njihovo pokretanje. Miris lavande može se pronaći u sapunima, šamponima, losionima i drugim proizvodima za osobnu njegu.
1. Protiv peruti
U kombinaciji s drugim proizvodima, nekoliko kapi ulja lavande na tjemenu može pomoći u uklanjanju peruti i dati kosi vrlo ugodnu aromu.
2. Za zdravu probavu
Kemijski spojevi u lavandi koriste se za liječenje gastrointestinalnih problema, a pomaže i u regulaciji probavnog sustava
3. U kulinarstvu
Ova drevna biljka je već dugi niz godina idealna dopuna raznim jelima. Cvjetovi lavande pojačavaju okus juha, džemova i preljeva. Popularni su recepti za sladoled s lavandom i mekani biskvit koji je u ljetnim mjesecima pravi hit u slastičarnicama u Londonu. Osim toga, infuzija lavande pomaže u smanjenju stresa i glavobolje.
4. U dermatološkoj upotrebi
Ulje lavande čest je sastojak losiona za tijelo za ublažavanje iritacije. Također je učinkovit u liječenju kožnih oboljenja kao što su psorijaza i atopijski dermatitis. S druge strane, ova ljekovita biljka ima protuupalna i analgetska svojstva, koja zajedno s drugim lijekovima mogu ubrzati proces zacjeljivanja opeklina i rana.
5. U aromaterapiji
Uobičajena praksa u toplicama i centrima za oporavak su difuzori s uljem lavande u svrhu aromaterapije. Ako ga imate u svojoj sobi i uključite ga prije spavanja, to može pomoći opuštanju živaca u mozgu, što dovodi do dubljeg sna. Također može pomoći u opuštanju dišnog sustava, budući da vlaži prostore u kojima je suh zrak.
6. Protiv anksioznosti i tjeskobe
Gotovo 3000 godine, ulje lavande koristi se u terapijskim praksama zbog blagodati na živčani sustav. Zajedno s drugim tretmanima, linalool (kemijski spoj iz lavande) koristi se u tradicionalnoj medicini zbog svojih anksiolitičkih učinaka koji smanjuju nemir i stres.
7. Protiv nesanice
Miris lavande ima umirujuća svojstva koja se stoljećima koriste za smirivanje i vraćanje ravnoteže. Topla kupka s aromatičnim sapunom od ove biljke opušta osjetila i priprema ih za san. Stavljanje nekoliko kapi ulja na jastuk ili držanje jastuka sa suhim cvijećem u blizini može vam pomoći da se opustite i brže zaspite.
8. U kozmetici
Eterično ulje koje se široko koristi u parfumeriji ekstrahira se iz lavande, jer je iznimno uravnotežena, čista i svježa cvjetna mirisna nota s biljnim, zelenim i začinskim aspektima u isto vrijeme. Također je vrlo svestrano, što ga čini savršenim za kombiniranje s drugim notama, zbog čega su ga brojne parfumerijske kuće učinile središnjim elementom svojih mirisa.
9. Za njegu kože
Antioksidativna svojstva lavande štite kožu od slobodnih radikala, čineći cjelokupni izgled kože zdravijim i glatkijim. Također je čest sastojak u tretmanima za borbu protiv akni i mrlja. Neki brendovi kao što su Kiehl’s koriste ga u svojim proizvodima.
Čaj od lavande
Čaj od lavande ima mnoga ljekovita svojstva pa će biti vrlo koristan za vaše zdravlje i nakon vrlo kratkog vremena primijetit ćete dobrobiti koje vam donosi. Jedna od najčešćih prednosti koje možete iskoristiti je njegova sposobnost ublažavanja želučanih tegoba kao što su plinovi, grčeve, infekcije crijeva ili samog želuca. To se događa zahvaljujući protuupalnim i opuštajućim svojstvima koje ima.
Budući da je riječ o sedativu, osobe koje pate od nesanice mogu za spavanje popiti šalicu čaja od lavande i tako riješiti problem. Čaj od lavande može pomoći da se opustite i lakše utonete u san. Osim toga, učinkovit je protiv stresa i anksioznosti te poboljšava vaše raspoloženje.
Ako imate groznicu, čaj od lavande može vam pomoći jer potiče znojenje tijela i pad temperature. Zahvaljujući povoljnom učinku na bronhije, vrlo je koristan protiv problema vezanih uz dišni sustav. Pridonosi poboljšanju zdravlja vaših usta, jer ispijanjem šalice ovog čaja možete izbjeći neugodan zadah. Učinkovit je kod osjetljivih desni, a može zaliječiti i čireve ili rane u ustima. Ako patite od predmenstrualne boli, čaj od lavande vam može pomoći da smirite ove simptome.
Koliko god prednosti neka biljka ima, toliko je i kontraindikacija za određene skupine ljudi i kronične bolesti. Čaj od lavande nije iznimka, zato se ne preporučuje piti više od tri šalice dnevno. Djeca ga ne smiju piti trećeg mjeseca života, a odlučite li se ponuditi svom djetetu čaj od lavande, obavezno se prethodno konzultirajte s pedijatrom.
Čaj od lavande nije preporučljiv kod osoba koje imaju alergije na ovu ili slične biljke. Također je kontraindikativan za osobe koje boluju od neuroloških i jetrenih poremećaja, gastritisa, epilepsije, kolitisa ili sindroma iritabilnih crijeva te Parkinsove bolesti. Kao i kod većine čaja, lavanda nije indicirana za trudnice i dojilje. Budući da njezini učinci u tim slučajevima još uvijek nisu u potpunosti poznati, trudnice i dojilje ne smiju konzumirati čaj od lavande te moraju biti oprezne u konzumaciji ostalih pripravaka i hrane koje sadrže veliku količinu aromatične biljke.
Kako napraviti čaj od lavande?
Postupak pripreme čaja od lavande je vrlo jednostavan i svatko ga može skuhati kod kuće. Pripremili smo vam dva recepta koja možete pripremiti za dobar dan i miran san.
Sastojci za crni čaj s mlijekom i lavandom
- 1 žlica suhog cvijeća lavande
- 1 žlica meda
- 500 ml crnog čaja
- 1 šalica mlijeka po izboru
Priprema
Zakuhajte vodu u posudi i dodajte cvjetove lavande u kipuću vodu. Stalno miješajte dok ne cvjetovi se ne puste aromu. Maknite s vatre, promiješajte cvjetove, dodajte med i vratite na štednjak. Miješajte na vatri oko pet minuta, dok se med ne otopi. Dodajte crni čaj i ostavite da odstoji još pet minuta. Mlijeko izradite u pjenu i dodajte mješavinu lavande i crnog čaja. Po želji prelijte s još mlijeka i pjene. Napitak crnog čaja s lavandom zamjenjuje jutarnju kavu, jer pruža osjećaj energije i opuštenosti zahvaljujući svojstvima ljekovitog cvijeta lavande.
Sastojci za čaj od lavande
- 250 ml vode
- 1 žličica sušene lavande
- 1 žličica meda (po želji)
- Nekoliko kapi limuna (po želji)
Priprema
Zagrijte vodu. Kad voda zakuha, prelijte cvjetove lavande koje ste prethodno stavili u šalicu. Pokrijte s tanjurićem i ostavite da odstoji 10 minuta. Po želi možete dodati žličicu meda i iscijeđeni limun. Preporučuje se konzumiranje čaja prije spavanja, kako bi opustio tijelo i pripremio ga za miran san.