Sezam je sjemenka porijeklom iz Afrike i Indije, a danas se nalazi u svakodnevnoj uporabi diljem svijeta. Ističe se po izuzetnim nutritivnim svojstvima zbog čega se tisućama godina koristi u zdravstvene svrhe, ali i u kulinarstvu. Postoje stari dokazi koji upućuju da su ih koristili brojni narodi poput Grka u doba Hipokrata, Arapa i Egipćana.
U starom Babilonu sezam je u kombinaciji s medom bio eliksir mladosti i ljepote, dok je u hinduističkoj kulturi simbol besmrtnosti. Perzijanci i Rimljani su uživali u njegovom okusu, pa je bio nezaobilazan na svakom stolu. Ne zaboravimo ni njegovu svestranost u gastronomskom pogledu, od jela s mesom i povrćem, preljeva za salate do slatkiša i kolača. Upoznajte sve njegove prednosti i isprobajte ga u kuhinji još danas.
Sezam – povijest sjemenke
Sezam je kroz čitavu povijest cijenjen zbog svojih zdravih svojstava koje su prepoznale različite kulture. Iz Afrike i Indiji, širi se u Mezopotamiju i istočnu Aziju gdje se tisućama godina konzumira u medicinske svrhe, različitim jelima te za proizvodnju ulja koje je služilo kao gorivo. Naime, zahvaljujući njemum, ljudi su imali svjetlo i mogli su paliti uljane lampe koje su tada bile jedini izvor svjetlosti.
Što je sezam?
Poznat kao Sesamum indicum, sezam je jednogodišnja i brzorastuća zeljasta biljka iz obitelji Pedaliaceae. Ima duboko i vlaknasto korijenje, te razgranate stabljike koje mogu doseći i dva metra. Uzgaja se u zemljama s tropskom, suptropskom i umjerenom klimom bez prevelike vlage jer se biljka prilagođava prosječnim temperaturama i nije otporna na hladnu klimu s mrazom. Najčešće raste u područjima s umjerenom količinom oborina i dugim sunčanim razdobljima. Sjetva se može obaviti od kraja prosinca do prva dva tjedna siječnja, da bi se sjeme pobralo u svibnju ili lipnju.
Sezam – nutritivna svojstva sjemenke
Postoji nekoliko vrsta sezama, a među najpoznatijima su crni, indijski i divlji. Iako su većinom sličnih svojstava, svaki ima neku posebnu namjenu. Primjerice crni sezam, koji je vrlo cijenjen na tržištu, najčešće se koristi za pekarske svrhe. On je odličan izvor minerala poput željeza, cinka, mangana, magnezija, fosfora i bakra.
Cink je važna komponenta zdravog i jakog imunološkog sustava, magnezij neophodan za normalnu funkciju mišićnog tkiva, a željezo doprinosi stvaranju hemoglobina. Sezam sadrži i dovoljnu količinu fosfora što garantira zdravlje zubiju, te preporučenu dnevnu dozu kalcija za odrasle osobe što je osobito važno za ljude koji boluju od artritisa i osteoporoze.
Bogat je i masnoćama poput oleinske linolne i omega-6 kiseline. Nezasićene masne kiseline sudjeluju u regulaciji kolesterola u krvi te tako djeluju u prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Ne zaboravimo ni njegovu vitaminsku snagu među kojoj se najviše ističu vitamini B skupini (B1, B3, B6 i folna kiselina) koji su od životne važnosti za zdrav živčani sustav. živčanog tkiva. Sjemenke sezama sadrže i antioksidanse koji usporavaju starenje stanica, a imaju i protuupalno i antibakterijsko svojstvo. eliminacijom slobodnih radikala, a ujedno djeluju protiv gljivica i bakterija.
Zdravstveni benefiti sezama
1. Koža, nokti i kosa
Izvor je esencijalnih nutrijenata za zdravu kožu, kosu i nokte bogat proteinima i mineralnim solima koji jačaju korijen kose i sprječavaju probleme s noktima
2. Srce i arterije
Sadrži visoke udjele nezasićenih masnih kiselina što povoljno utječe na krvožilni sustav. Uključivanje istoga u prehranu pomaže kod snižavanja razine i održavanje zdrave razine krvnog tlaka.
3. Crijeva
Sadrži vlakna koja pomažu u regulaciji probave i opskrbljivanje crijeva hranjivim tvarima. Može se koristiti u raznim jelima, od doručka do večere, pa i kao ulje u salatama.
4. Kosti i zglobovi
Štiti kosti i zglobove, a sve zahvaljujući dovoljnoj količini cinka, kalcija, magnezija i mangana. Za bolove u zglobovima i zaštitu hrskavice zaslužan je jedinstveni spoj u njemu – sezamin.
5. Antioksidativno svojstvo
Kako bi se usporio i olakšao proces starenje u smislu zdravog vida, sluha i drugih vidljivih promjena na ljudskom tijelu, važno je birati namirnice poput sezama koje su bogate antioksidansima i usporavaju cijeli proces.
6. Hormonska ravnoteža
Sezam ima brojne zdravstvene dobrobiti koji utječu na hormone i njegovu ravnotežu. Osobito je važan kod žena u menopauzi kojima pomaže ublažiti simptome koje dolaze s hormonskom promjenom, ali i biti zdravstvena zaštita kroz doprinos kalcija. Kod gubitka mjesečnice, tijelo žene se u potpunosti mijenja što može imati utjecaj na zdravlje kostiju. Zato je važno okrenuti se zdravoj i nutritivnoj prehrani koja će sadržavati sve što je tijelu potrebno u tom periodu.
7. Imunološki sustav
Jačanje imunološkog sustava od izuzetne je važnosti, a tu sezam također može doprinijeti. Zbog brojnih minerala i vitamina koje sadrži, pomaže u zdravoj izgradnji imuniteta.
Sezamove sjemenke ili ulje su izuzetno zdrave i hranjive namirnice, no neke osobe ipak moraju paziti s njegovom konzumacijom. To se osobito odnosi na trudnice i dojilje, jer prevelike količine sezama u svakodnevnoj uporabi mogu biti toksične. Ne zaboravimo da sezam ima utjecaja na hormone, a kako je u samoj trudnoći, kao i u vrijeme dojenja važna hormonska ravnoteža, njega se savjetuje izbjegavati. Također, ako bolujete od nekih kroničnih bolesti ili ste primijetili da vam smeta konzumacija sjemenki, svakako se savjetujte s liječnikom ili nutricionistom koji će vam dati prehrambene upute.
Sezam u kulinarstvu
Kako biste u potpunosti iskoristili svojstva sezama, preporučljivo je sjemenke samljeti ili ih malo prepeći kako bi pustile masnoću. Poznat je po hrskavosti i orašastom okusu, zbog čega se često koristi u raznim jelima. Tostirane sjemenke mogu se dodavati jelima s mesom, ribom ili povrćem. Možete pohati meso ili tikvicu s dodatkom sjemenki sezama u krušne mrvice ili pripremiti zdravi doručak. Odlično se slaže sa zobenim pahuljicama, chia sjemenkama, bademima i lješnjacima. Napravite domaću granolu uz dodataka meda ili agavinog sirupa, ili pak energetsku pločicu koja će biti odličan izvor energije nakon treninga ili kao međuobrok.
Važan je i u vegetarijanskoj i veganskoj prehrani, kao i bliskoistočnim receptima. Naime, neophodan je sastojak za pripremu humusa koji se radi od slanutka i tahinija. Tahini je pasta koja se dobiva miješanjem sjemenki sezama, biljnog ulja i soli, uz dodavanje malo vode ovisno o gustoći koju želimo dobiti. Može se jesti uz salatu, falafel, u tortilji ili kremasto namazan na mirisni kruh. Salata poput rikole ili matovilca uz dodatak sezamovog ulja postaje posebna poslastica zbog intenzivnog mirisa i okusa. Sezamovo ulje se dobiva od prešanih i prženih sjemenki, a česti je dodatak azijskim jelima.