virusna bradavica
Foto: Shutterstock

Virusna bradavica – Vodič za otkrivanje uzroka i 11 vrsta liječenja

Virusna bradavica je dobroćudna kvržica na koži uzrokovana virusom.  Potječe od infekcije humanim papiloma virusom (HPV), patogenom s više od 100 podtipova odgovornih za izazivanje bradavičastih lezija različitog značaja. Najčešći podtipovi HPV-a povezani su s virusnim bradavicama. Mogu se pojaviti bilo gdje na tijelu, ali su češći na rukama, stopalima i licu, jer su to područja čestog kontakta. 

Virusna bradavica obično nije ozbiljna i može nestati u vrlo kratkom vremenu. Međutim, u nekim slučajevima može biti prikladno ukloniti ih kako bi se spriječilo da pogoduju razvoju težih bolesti kao što je kožni melanom. Također mogu uzrokovati nelagodu i sekundarne ozljede ako se trljaju ili zahvate za odjeću i druge predmete.

Iako je vrlo česta kod djece, virusna bradavica se može pojaviti u bilo kojem trenutku u životu. Prenosi se izravnim kontaktom s drugom zaraženom osobom ili s predmetima koje je netko s bradavicama koristio (naočale, obuća, ručnici, rukavice…). Virusna bradavica se može pojaviti tjednima ili mjesecima nakon infekcije. Obično je to sasvim mala izraslina grube površine s različitim oblikom koji može varirati. 

U nekim slučajevima unutra se mogu vidjeti tamnije mrlje. Iako nisu česte manifestacije, virusna bradavica može uzrokovati bol, svrbež i krvarenje. Za dijagnosticiranje bradavica obično je dovoljan objektivan pregled dermatologa. Ponekad liječnik može zatražiti biopsiju kože: u tom slučaju bradavica se uklanja i šalje u laboratorij na analizu. Upoznajte sve vrste bradavica, kako ih prevenirati i liječiti konvencionalnom medicinom ili prirodnim putem.

Vrste bradavica

vrste bradavica
  • Virusne bradavice: Najčešća vrsta bradavica. Zaobljenog su oblika, mogu se pojaviti u skupinama ili pojedinačno, a površina im je hrapava. Nastaju na leđima i dlanovima ruku i tabanima, između prstiju, a ponekad i na licu, vratu i tjemenu.
  • Palmarne ili plantarne bradavice: Poznatiji kao papilomi, plantarne bradavice pojavljuju se na tabanima. Ovo mjesto ih čini vrlo bolnima zbog pritiska tjelesne težine prilikom hodanja ili obuvanja, pa gotovo uvijek zahtijevaju liječenje kako bi ih eliminirali umjesto da čekate da nestanu sami. 
  • Ravne bradavice: Najčešće su kod djece i adolescenata. Ne ističu se previše, boja je slična koži. Male su i mogu biti raspoređene u skupinama ili grozdovima.
  • Filiformne bradavice: Izduženog su oblika i mekše teksture, a obično se pojavljuju na vratu i kapcima. Pričvršćeni su na kožu malom površinom. Često se sami skidaju ili slučajno zakače za nokte, češalj ili lančiće za vrat. 
  • Genitalne bradavice ili Condyloma acuminata: To su bradavice koje izgledaju poput izraslina meke kože, a pojavljuju se u genitalnim i/ili analnim područjima. Mekše su konzistencije, a kad su brojne, mogu prekriti i veću površinu. Vrlo su zarazne, budući da je urogenitalna sluznica osjetljivija, a male rane olakšavaju ulazak HPV-a. Genitalna HPV infekcija je spolno prenosiva bolest pa se takve bradavice prenose tijekom spolnog odnosa, a mogu degenerirati u karcinom sluznice.
  • Subungualne i periungualne bradavice. Ovo je naziv za bradavice koje se pojavljuju ispod noktiju ruku i nogu ili oko njih.

Kako nastaju virusne bradavice?

virusne bradavice
Foto: Shutterstock

Uzrok pojave bradavica je humani papiloma virus (HPV). Vlažna ili mokra koža, te prisutnost malih ozljeda (posjekotina i slično) pogoduju zarazi. Mogu se prenijeti kontaktom s kožom subjekta koji je već zaražen HPV-om, kontakt s kontaminiranim površinama (podovi bazena, zajednički tuševi, teretane, itd.) i zajedničko korištenje osobnih predmeta kao što su ručnici, britvice ili brijači aparati. Ako imate bradavicu, moguće ju je proširiti dodirujući druge dijelove tijela nakon dodirivanja bradavice.

Za prevenciju i sprječavanje nastanka bradavica preporučuje se:

  • Koristite natikače u svlačionicama i pod tuševima teretana i bazena
  • Pažljivo dezinficirajte mala oštećenja i rane na koži
  • Održavajte dobru higijenu ruku čestim pranjem 
  • Ako već imate bradavicu, a želite izbjeći daljnju zarazu i samoinficiranje, preporučljivo je pokriti je flasterom kada idete na mjesta s većim rizikom od prijenosa (teretane i bazeni), te ne dijeliti osobne predmete s nikim

Kako se riješiti virusnih bradavica?

virusna bradavica
Foto: Shutterstock

Bradavice ne zahtijevaju uvijek poseban tretman, budući da otprilike trećina njih nestane spontano unutar šest mjeseci nakon izbijanja. Osim toga, ako ne izazivaju nelagodu ili bol, ne rastu ili ako se nalaze na neprimjetnom mjestu, nije ih potrebno hitno uklanjati.

Kako se riješiti bradavica, jedno je od najvažnijih pitanja s kojom se suočava većina ljudi. Kad nastanu problemi, prioritet je pronaći adekvatno rješenje za vrstu bradavica koju imate. Genitalne, virusne ili plantarne bradavice ili one koje uzrokuju nelagodu mogu se ukloniti na različite načine. Jedna od najčešćih metoda kako se riješiti bradavica je nanošenje salicilne kiseline, izravno na površinu virusne bradavice nakon što se njena površina ostruže rašpom kako bi se olakšalo prodiranje aktivnog sastojka. Kod kuće to u većini slučajeva možete napraviti sami. 

Neke bradavice koje su pričvršćene vrlo malim korijenom mogu se ukloniti kirurškom svilom. S druge strane, za spaljivanje bradavica izvediva je krioterapija tekućim dušikom ili elektrokoagulacija (uz prethodnu lokalnu anesteziju), koju uvijek obavlja stručna osoba kao što je dermatolog.

virusna bradavica spaljivanje
Foto: Shutterstock

Elektrokauterizacija koristi električnu energiju za zagrijavanje tkiva dok virusna bradavica ne umre. Često je popraćena kiretažom, koja se sastoji od uklanjanja bradavice rezanjem skalpelom ili struganjem instrumentom nalik žlici. Laser je također odlično rješenje za spaljivanje bradavica koje omogućuje precizno djelovanje samo na tkiva koja predstavljaju leziju bradavice, bez utjecaja na ona koja ju okružuju.

Ako imate genitalne bradavice, uvijek je potrebno otići dermatologu radi njihove ispravne dijagnoze i liječenja, jer je to vrlo zarazna infekcija. Također kod nekih tipova HPV-a može biti povezana s određenim vrstama karcinoma. Prije nego što pribjegnete bilo kojoj kućnoj metodi ili popularnim lijekovima, bitno je konzultirati se sa stručnjakom koji će odrediti najbolji način za uklanjanje virusnih bradavica i svih ostalih vrsta koje vam otežavaju život.

Prirodna rješenja za uklanjanje virusnih bradavica

virusna bradavica
Foto: Shutterstock

Zajedno s homeopatskim i prirodnim tretmanom, većina bradavica može se ukloniti bez pribjegavanja agresivnim lijekovima. Svako prirodno rješenje za uklanjanje bradavica zahtjeva vrijeme i dosljednost, ali i dobro informiranje sa stručnom osobom. Dok se bezazlene bradavice poput bijelih, ravnih ispupčenja koja su česta u djetinjstvu mogu vrlo lako riješiti s mlijekom zelene smokve, kod kompliciranijih i osjetljivijih vrsta i zona, konzultacije s fitoaromaterapeutom, aromaterapeutom ili holističkim liječnikom su obavezne.

Aloa vera

Gel koji se nanosi na lezije kože ima dvostruki antiseptički i regenerirajući učinak. Iznutra, njegov sok aktivira limfocite i pomaže u borbi protiv virusa, bakterija i gljivica.

Beta karoten i cink

I beta-karoten i cink jačaju imunitet, djeluju antivirusno i pomažu u njezi epitelnih stanica. 15 do 30 mg beta karotena i 30 do 50 mg cinka dnevno može pomoći kod borbe s bradavicama.

Eterično ulje čajevca ili origana

Neka eterična ulja poput čajevca ili origana djeluju kao moćni prirodni antiseptici koji se koriste u različite terapeutske svrhe, uključujući i liječenje bradavica. Kap čistog eteričnog ulja pomiješa se s malo sode bikarbone kako bi se dobila gusta pasta. Zatim se vatom ili komadom pamuka nanosi na bradavice. Prekriva se zavojem i ostavlja da djeluje 20 minuta. Ovu kuru treba ponavljati dva puta dnevno dok bradavica ne nestane. 

Limun

Limunov sok ima antiseptička i antivirusna svojstva koja mogu pomoći da se riješite bradavica. Nanesite limunov sok na zahvaćeno područje nekoliko puta dnevno i budite dosljedni tretmanu kako biste postigli rezultate.

Soda bikarbona

Foto: Shutterstock

Svojstva sode bikarbone također mogu pomoći za prirodno uklanjanje bradavica. U tom slučaju idealno ga je pomiješati s malo bijelog octa i nanijeti izravno na zahvaćeno mjesto.

Češnjak i luk

Češnjak je jedan od najboljih sastojaka za borbu i uklanjanje jedne ili više bradavica na koži. Zahvaljujući svojim svojstvima, ovaj sastojak može pomoći u borbi protiv virusa i bakterija nastalih pojavom bradavica. Za primjenu ovog lijeka idealno je konzumiranje češnjaka, po mogućnosti sirovog. Također je opcija da se nanese izravno na zahvaćeno područje; zdrobite ga, napravite pastu i stavite na bradavicu. Pastu prekrijte gazom ili flasterom i ostavite preko noći.

Poput češnjaka, luk je također izvrstan lijek za borbu protiv bradavica i virusa koji ih uzrokuje. Za njegovu upotrebu, luk treba izrezati na komade i ostaviti preko noći u posudi sa solju; sljedeći dan se cijedi njegov sok. Ova tekućina se nanosi izravno na zahvaćeno područje gdje je virusna bradavica svake noći tijekom 12 dana. 

Stabljika maslačka

Ovaj kućni lijek idealan je za one bradavice koje se mogu pojaviti na vratu ili blizu lica. Koristi se mliječni ekstrakt stabljike maslačka koji treba svakodnevno nanositi izravno na bradavice.

Ricinusovo ulje

Ricinusovo ulje i njegova svojstva mogu pomoći u uklanjanju virusnih bradavica za manje od četiri tjedna. Ono što morate učiniti za tretman je pomiješati malo praška za pecivo s ricinusovim uljem da se dobije ljepljiva pasta. Smjesa se nanosi izravno na zahvaćeno područje i prekriva gazom ili flasterom.

Vitamin C

Zahvaljujući svom kiselom pH, vitamin C može biti vrlo učinkovit u uklanjanju virusnih bradavica. Idealno je pripremiti pastu sa zdrobljenom tabletom vitamina C i malo vode. Nanesite ga izravno na zahvaćeno područje, ostavite da djeluje 20 minuta i ponavljajte ovaj postupak svakodnevno.

Proziran lak za nokte

Prozirni lak za nokte, kada se nanese na to područje, smanjuje količinu kisika koja dolazi do bradavice, uzrokujući odumiranje stanica i tako pomaže u lakšem uklanjanju.

Jabučni ocat

Ovaj proizvod se ističe po svojim antivirusnim, antibakterijskim i antifungalnim svojstvima. Zahvaljujući tome, jabučni ocat može postati vaš najbolji saveznik u borbi protiv dosadnih bradavica. Ono što trebate učiniti je umočiti vatu u jabučni ocat i staviti je na zahvaćeno područje. Zatim se prekrije gazom ili flasterom i ostavi preko noći.

Izjava o odricanju odgovornosti: Informacije sadržane na ovoj internet stranici namijenjene su isključivo općem znanju i nisu zamjena za profesionalni medicinski savjet ili liječenje za specifična zdravstvena stanja. Posavjetujte se s pružateljem zdravstvenih usluga u vezi bilo kakvih pitanja ili nedoumica u vezi s vašim stanjem!