zanoktice
Foto: Shutterstock

Zanoktice – 8 savjeta za prirodnu njegu kožice noktiju

Jeste li se ikada zapitali kako se zove taj tanki sloj kože oko noktiju i koja je njegova svrha? Zanoktice su nježni nabori kože koji štite bazu noktiju i održavaju ih zdravima. Unatoč maloj veličini, zanoktice igraju značajnu ulogu u očuvanju zdravlja noktiju i sprječavanju infekcija. Volite li gristi nokte ili ste pedantni manikurist, razumijevanje važnosti zanoktica ključno je za održavanje zdravih, jakih noktiju. Otkrijte sve što trebate znati o ovom malom, ali moćnom dijelu vašeg tijela!

Anatomija zanoktice: struktura i sastav

Zanoktice su vitalna komponenta naše kože i igraju ključnu ulogu u održavanju njezina zdravlja i izgleda. Zanoktica je tanak sloj kože koji prekriva bazu noktiju, štiteći ih od oštećenja i infekcija. Razumijevanje anatomije zanoktica može nam pomoći da se bolje brinemo o noktima i spriječimo niz problema povezanih s noktima.

Zanoktica se sastoji od nekoliko slojeva stanica kože, uključujući mrtve stanice i keratin, vlaknasti protein koji je također prisutan u našoj kosi i noktima. Služi kao barijera, štiteći ležište nokta od čimbenika iz okoliša kao što su vlaga, kemikalije i bakterije. Zanoktica također pomaže da ploča nokta ostane pričvršćena za ležište nokta, pružajući čvrstu osnovu za rast nokta.

Njezina struktura je složena, a sastoji se od nekoliko komponenti, uključujući eponihij, proksimalni nabor i hiponihij. Eponihij je tanka traka kože koja prekriva bazu nokta, dok je proksimalni nabor koža koja oblikuje stranice nokta. Hiponihij je područje gdje se nokat spaja s kožom i to je najdeblji dio kutikule.

Kako bi vaše zanoktice bile zdrave, neophodno ih je redovito njegovati. To uključuje hidrataciju, izbjegavanje jakih kemikalija i nježno guranje zanoktica unatrag s potiskivačem zanoktica. Pretjerano rezanje ili podrezivanje zanoktica može oštetiti i povećati rizik od infekcije.

Najčešći problemi sa zanokticama

Zanoktice su tanki, prozirni sloj kože koji prekriva bazu nokta. Iako zanoktice služe u zaštitnu svrhu, ponekad mogu razviti probleme koji mogu biti bolni i estetski neprivlačni. Srećom, postoje koraci koje možete poduzeti kako biste spriječili ove uobičajene probleme.

  1. Koža oko nokta postane suha i puca: To može biti uzrokovano čestim pranjem ruku, izlaganjem kemikalijama ili grickanjem noktiju. Kako biste spriječili pojavu zanoktica, važno je održavati ih vlažnima redovitim nanošenjem ulja ili kreme za zanoktice. Također je važno izbjegavati grickanje noktiju i nositi rukavice kada radite s jakim kemikalijama.
  1. Suhe zanoktice: Najčešći uzrok je često izlaganje vodi i jakim sapunima. Kako biste spriječili isušivanje zanoktica, važno je nositi rukavice kada obavljate kućanske poslove ili perete suđe. Također je važno izbjegavati korištenje jakih sapuna i nanijeti hidratantni losion nakon pranja ruku.
  1. Urasli nokti: Uobičajen problem koji se događa kada nokat uraste u okolnu kožu, uzrokujući crvenilo i oteklinu. Kako biste spriječili urastanje noktiju, važno je podrezati nokte ravno i ne prekratko. Također je važno nositi udobne cipele koje dobro pristaju i izbjegavati uske čarape.
FOTO: SHUTTERSTOCK

Zašto imamo problema sa zanokticama?

Zanoktice su tanki sloj kože koji prekriva bazu nokta. Neki uobičajeni problemi s kutikulama uključuju suhoću, pucanje, ljuštenje i upalu. Ovi problemi mogu biti uzrokovani nizom čimbenika, uključujući pretjeranu izloženost vodi, jake kemikalije i česte manikure. Nedostatak određenih vitamina u tijelu također može doprinijeti problemima s kožom, uključujući zanoktice.

  • Vitamin E: Ovaj vitamin je antioksidans koji pomaže u zaštiti kože od oštećenja. Manjak vitamina E može dovesti do suhoće i pucanja kože, uključujući zanoktice.
  • Vitamin C: Vitamin C je važan za proizvodnju kolagena, koji je neophodan za zdravu kožu. Manjak ovog vitamina može dovesti do slabih i lomljivih noktiju, kao i do suhe i ljuštene zanoktice.
  • B vitamini: B vitamini, uključujući biotin i vitamin B12, igraju ulogu u održavanju zdrave kože, kose i noktiju. Manjak ovih vitamina može dovesti do suhih i lomljivih noktiju, kao i do suhih i ljuštenih zanoktica.

Važno je napomenuti da iako nedostatak vitamina može pridonijeti problemima s kutikulama, on nije jedini čimbenik. Održavanje dobre higijene ruku, izbjegavanje jakih kemikalija i redovito vlaženje također mogu pomoći u održavanju zdravih zanoktica. Ako imate stalne probleme s kutikulama, bilo bi dobro posavjetovati se s dermatologom.

Koji su simptomi problema sa zanokticama?

Najčešći simptom problema sa zanokticama je pojava bolne i suhe kože oko noktiju. Možete osjetiti i pulsirajuću bol u tom području kada dodirnete prst, kao i probleme sa lomljivim noktima. Najčešći simptomi upaljenih zanoktica uključuju:

  • Bol u prstima i šakama
  • Crvenilo ili upala kože oko noktiju
  • Krhki i lomljivi nokti
  • Suha koža koja se peruta na vrhovima prstiju
  • Ljuštenje kože oko noktiju

Bitna uloga zanoktica u zdravlju i zaštiti noktiju

Kada je riječ o zdravlju i zaštiti noktiju, mnogi ljudi često zanemaruju važnost zanoktica. Zanoktice maju ključnu ulogu u održavanju zdravih noktiju sprječavajući bakterije, gljivice i druge štetne tvari da uđu u ležište nokta. Sastoje se od nekoliko slojeva stanica kože i tankog sloja prirodnih ulja koji pomaže zadržati vlagu. Ta je vlaga ključna za održavanje hidratacije ležišta nokta i sprječavanje razvoja suhih, lomljivih noktiju. Bez odgovarajuće vlage, nokti mogu postati slabi, ispucani i skloni lomljenju.

Jedna od najkritičnijih funkcija zanoktica je zaštita matriksa nokta, odnosno područja u dnu nokta gdje se stvaraju nove stanice nokta. Matriksa je odgovorna za stvaranje tvrdog keratina koji čini ploču nokta, a svako oštećenje ovog područja može rezultirati abnormalnim rastom nokta ili čak trajnom deformacijom. Zanoktice također služe kao barijera protiv infekcija koje mogu uzrokovati gljivice noktiju ili druge bolesti noktiju. Bakterije i gljivice bujaju u vlažnom okruženju, a bez zaštitne barijere kutikule, ti štetni agensi mogu lako prodrijeti u ležište nokta i izazvati infekcije.

foto: shutterstock

Njega zanoktica u četiri koraka

1. 10 minuta tople vode: Glavna stavka za zdrave zanoktice je hidratacija. Zato prije nanošenja kreme preporučujemo omekšati zanoktice tako da prste ruku uroniti u toplu vodu na otprilike 10 minuta.

2. Gurnite ih unazad: Nakon što ste napravili prethodni korak: gurnite zanoktice unatrag potiskivačem zanoktica. Ne smijete ih rezati jer će tako ojačati, a mogli biste dobiti i infekcije, gljivice ili bakterije.

3. Ulje ili hidratantna krema: Nekoliko puta dnevno namažite ulje ili posebnu hidratantnu kremu za zanoktice oko cijelog nokta i nježno masirajte. To će mu pomoći da dobro prodre kroz cijeli nokat. 

4. Baza i nadlak: Tretman se može završiti nanošenjem baze, koja će vašoj manikuri dati dodatnu njegu. Po želji, možete se odlučiti za gornji sloj za bolju završnu obradu. Rezultat će biti vidljiv prije ili kasnije ovisno o suhoći i debljini zanoktica koje tretirate. 

Najbolja ulja za zanoktice

Ulja su najbolja zaštita i njega zanoktica na kojima će vam nokti biti zahvalni. Neki od najboljih ulja su:

  • Arganovo ulje: Argan ima potrebna svojstva za vlaženje zanoktica i poboljšanje izgleda noktiju. Imat ćete manikuru za 10 kada ga počnete koristiti.
  • Shea maslac: Otopljeni shea maslac koji se lako pretvara u ulje služi za hidrataciju suhe kose, za ravnanje, a važan je i za zdravlje ruku. Koristite ga na svojim zanokticama i recite zbogom dosadnim “kožicama” koje vam stvaraju probleme.
  • Bademovo ulje: Prirodno ulje koje pomaže riješiti problem zanoktica i ostavlja vaše ruke glatkima. 
  • Ulje sjemenki grožđa: Ulje sjemenki grožđa ne samo da hidratizira, već i sprječava starenje ruku. Sada imate još jedan razlog više da koristite ovaj prekrasan proizvod.
  • Ricinusovo ulje: Ima toliko dobrobiti da ga je teško izostaviti iz bilo koje beauty rutine: ricinusovo ulje potiče rast trepavica, uklanja mrlje na licu, poboljšava izgled kose i hidratizira suhe zanoktice.
foto: shutterstock

Savjeti za zdrave nokte i zanoktice

Nokti nisu samo ukras, već štite i vrhove prstiju na rukama i nogama. Dobra njega noktiju i zanoktica neophodna je za očuvanje njihovog zdravlja. Prije svega, važno je održavati ruke i noge čistima i suhima. Vlaga može oslabiti nokat i okolnu kožu, čineći ih sklonijima oštećenjima i infekcijama. Nakon pranja ruku ili tuširanja, svakako ih dobro osušite. Također, izbjegavajte grickanje noktiju ili čačkanje zanoktica jer to može oštetiti i povećati rizik od infekcije.

Redovito koristite kremu ili ulje za zanoktice kako bi zanoktice bile meke i spriječile da postanu suhe i ispucale. Masiranje zanoktica hidratantnom kremom također potiče zdravu cirkulaciju krvi, što pomaže u njegovanju ležišta nokta. Odlazak na manikure i pedikure također mogu pomoći u održavanju zdravih zanoktica i noktiju.

Profesionalni manikurist i pediker može pravilno podrezati i oblikovati nokte, očistiti zanoktice i nanijeti hidratantnu kremu kako bi spriječili isušivanje. Međutim, bitno je osigurati da salon za nokte slijedi odgovarajuće postupke higijene i dezinfekcije kako bi se spriječilo širenje infekcija.

Mitovi i zablude o zanokticama

Briga o zanokticama bitan je dio održavanja zdravih noktiju, ali s toliko mnogo mitova i zabluda koje postoje, izazovno je znati odakle početi. Prvi korak u održavanju zanoktica je redovito vlaženje zanoktica. Suhe zanoktice su sklonije pucanju i cijepanju, što može dovesti do infekcija. Koristite ulje ili kremu za zanoktice koje sadrže hidratantne sastojke poput ulja jojobe, vitamina E ili shea maslaca i svakodnevno ih umasirajte u zanoktice.

Jedno od najvećih zamjerki kod njege zanoktica je podrezivanje ili rezanje zanoktica. Rezanje zanoktica može oštetiti nježnu kožu, čineći je sklonijom infekcijama i iritacijama. Umjesto toga, nježno gurnite zanoktice unatrag pomoću potiskivača zanoktica, koji pomaže otkriti zdravo ležište nokta i stimulirati rast.

Uobičajeni mit je da će vam rezanje zanoktica ubrzati rast noktiju. Međutim, to nije istina. Vaši nokti rastu iz matriksa koji se nalazi ispod zanoktica. Rezanje zanoktica neće utjecati na brzinu rasta noktiju. Uvijek izbjegavajte gristi zanoktice ili nokte, jer to može dovesti do infekcije i oštetiti nježnu kožu. Ako primijetite bilo kakve znakove infekcije, poput crvenila, otoka ili gnoja, odmah potražite liječničku pomoć.

Izjava o odricanju odgovornosti: Informacije sadržane na ovoj internet stranici namijenjene su isključivo općem znanju i nisu zamjena za profesionalni medicinski savjet ili liječenje za specifična zdravstvena stanja. Posavjetujte se s pružateljem zdravstvenih usluga u vezi bilo kakvih pitanja ili nedoumica u vezi s vašim stanjem!