Kiwano, također poznat kao rogata dinja, egzotično je voće koje je steklo popularnost zbog svog jedinstvenog izgleda i nutritivnih prednosti. Plod ima šiljastu vanjštinu i jarko narančastu koru sa zelenim mesom poput želea iznutra. Kiwano je član obitelji krastavaca i dinja i porijeklom je iz južne Afrike.
Kiwano se može jesti sirov ili koristiti u raznim receptima, kao što su salate, smoothieji i deserti. Jedinstveni okus voća često se opisuje kao kombinacija banane, krastavca i limete. Sa svojim nutritivnim prednostima i posebnim okusom, ovo egzotično voće je savršen dodatak svakoj prehrani.
Podrijetlo
Kiwano je jednogodišnja je vinova loza iz porodice krastavaca i dinja, Cucurbitaceae. Porijeklom je iz savanskih područja pustinje Kalahari u južnoj Africi. Voće se prvo počelo uzgajati na Novom Zelandu i u Izraelu, a sada polako pronalazi put do vrtova u drugim dijelovima svijeta.
Kiwano u pustinji Kalahari
Pustinja Kalahari velika je polusušna pješčana savana u južnoj Africi koja pokriva veći dio Bocvane, dijelove Namibije i Južne Afrike. Regija ima širok spektar flore i faune, uključujući voće kiwano.
Biljka kiwano uspijeva u vrućoj, suhoj klimi Kalaharija, gdje raste na pjeskovitim tlima s niskim sadržajem hranjivih tvari. Voće je važan izvor hrane za mnoge autohtone ljude u regiji, koji ga uzgajaju stoljećima.
Danas se kiwano komercijalno uzgaja u mnogim dijelovima svijeta, uključujući Australiju, Novi Zeland, Izrael i Kaliforniju. Također postaje sve popularniji u Aziji i drugim dijelovima svijeta, gdje je cijenjen zbog svog jedinstvenog okusa i nutritivnih svojstava.
Botanički opis
Kiwano pripada obitelji krastavaca i dinja, Cucurbitaceae. To je jednogodišnja loza koja naraste do 2 do 3 metra dužine i ima plitak korijen. Biljka ima velike listove u obliku srca koji su duboko režnjasti i prekriveni mekim dlačicama. Proizvodi muške i ženske cvjetove, a plod se razvija iz ženskih cvjetova.
Plod ima jedinstven izgled, sa šiljastom, žuto-narančastom korom i zelenim mesom poput želea. Plod je malen do srednje velik, prosječne duljine 10 do 20 centimetara, ujednačenog je ovalnog oblika s tupim, zakrivljenim krajevima. Kora ploda je debela, polusjajna i čvrsta, prekrivena malim, uzdignutim bodljama koje strše iz svih kutova. Meso ploda je sočno, blagog okusa koji se opisuje kao kombinacija banane, limete i tikvice.
Svaka biljka kiwana može proizvesti više od stotinu plodova. Plod se bere kada je zreo, na što ukazuje promjena boje iz zelene u narančastu. Voće se može jesti sirovo ili koristiti u raznim jelima, uključujući salate, smoothieje i deserte. Sjemenke ploda su jestive i mogu se ispeći ili koristiti za izradu ulja.
Nutritivni profil
Jedna šalica (otprilike 233 grama) kiwana sadrži 103 kalorije i ima malo masti, što ga čini odličnim međuobrokom za one koji paze na svoju težinu. Također ima malo šećera, sa samo 6 grama šećera po šalici.
Kiwano je bogat vitaminima i mineralima, uključujući vitamin C, vitamin A i magnezij. Jedna šalica kiwana osigurava 94% preporučenog dnevnog unosa vitamina C i 30% preporučenog dnevnog unosa vitamina A. Osim toga, sadrži male količine željeza, fosfora, cinka i kalija.
Sjemenke voća kiwano također su jestive i pružaju dodatnu nutritivnu vrijednost. Dobar su izvor vlakana i sadrže antioksidanse kao što su alfa-tokoferol i beta-tokoferol, koji su organski oblici vitamina E.
Kiwano je i dobar izvor ugljikohidrata, s jednom šalicom koja sadrži 17,6 grama ugljikohidrata. Također ima malo natrija, sa samo 4,7 miligrama po šalici.
Okus i kulinarska upotreba
Kiwano ima jedinstven okus koji je pomalo sladak i opor. Često se uspoređuje s kombinacijom krastavaca, tikvica i kivija. Kako voće sazrijeva, njegov okus postaje sve sličniji okusu banane. Unutarnje meso je kašasta želatinozna tvar koja na dodir podsjeća na žele od aloe vere.
Voće se može koristiti u raznim kulinarskim primjenama. Odličan je dodatak voćnim salatama jer se dobro slaže s drugim voćem koje ima suptilan okus poput dinje. Voće se također može koristiti za izradu frapea, jogurta i sladoleda.
Možda ne zvuči kao da može biti dodatak slanim jelima, ali kiwano se često koristi u pripremi salsa. Opor i slatkast okus voća dobro se slaže s pikantnim sastojcima poput jalapeno papričice i crvenog luka. Salsa je odličan preljev za riblje tacose ili kao umak za tortilja čips.
Kiwano se također može koristiti u koktelima. Njegov jedinstveni okus čini ga izvrsnim dodatkom tropskim koktelima poput margarita i daiquirija. Pulpa voća može se izdubiti i pomiješati s drugim sastojcima za pripremu osvježavajućeg ljetnog koktela.
Zdravstvene dobrobiti
Kiwano nudi brojne zdravstvene prednosti. Prepun je esencijalnih hranjivih tvari, vitamina i antioksidansa koji mogu pomoći u poboljšanju cjelokupnog zdravlja.
Pojačava rad imunološkog sustava
Kiwano je bogat vitaminom C, koji je neophodan za zdrav imunološki sustav. Vitamin C pomaže u zaštiti tijela od infekcija i bolesti stimulirajući proizvodnju bijelih krvnih stanica. Također djeluje kao antioksidans, neutralizirajući štetne slobodne radikale u tijelu koji mogu oštetiti stanice i tkiva.
Poboljšava zdravlje srca
Kiwano ima nizak udio natrija i visok udio kalija, što ga čini izvrsnim voćem za održavanje zdrave razine krvnog tlaka. Kalij pomaže u regulaciji otkucaja srca i smanjuje rizik od srčanih bolesti. Kiwano također sadrži magnezij, neophodan za zdrav rad srca.
Pomaže u liječenju dijabetesa
Kiwano ima nizak glikemijski indeks, što znači da ne uzrokuje brzo povećanje razine šećera u krvi. To ga čini idealnim voćem za osobe s dijabetesom. Kiwano također sadrži vitamin E, koji može poboljšati osjetljivost na inzulin i smanjiti rizik od razvoja čira.
Štiti od kroničnih bolesti
Kiwano je bogat antioksidansima, poput vitamina C, vitamina E i luteina, koji štite tijelo od kroničnih bolesti. Antioksidansi neutraliziraju štetne slobodne radikale koji mogu oštetiti stanice i tkiva, smanjujući rizik od kroničnih bolesti poput bolesti srca i raka.
Pospješuje metabolizam i energiju
Kiwano sadrži vitamin B6, koji ima važnu ulogu u metabolizmu i proizvodnji energije. Vitamin B6 pomaže pretvaranju hrane u energiju i potiče proizvodnju hemoglobina, koji prenosi kisik kroz tijelo. Kiwano također sadrži elektrolite koji pomažu u održavanju pravilne ravnoteže tekućine i sprječavaju dehidraciju.
Poboljšava zdravlje kože
Kiwano je bogat bakrom koji je neophodan za zdravu kožu. Bakar pomaže u proizvodnji kolagena koji je neophodan za održavanje zdrave kože, kose i noktiju. Kiwano također sadrži antioksidanse koji štite kožu od slobodnih radikala i smanjuju znakove starenja.
Ubrzava zacjeljivanje rana
Kiwano sadrži vitamin C koji je neophodan za zacjeljivanje rana. Vitamin C pomaže tijelu u proizvodnji kolagena, koji je neophodan za rast i obnovu tkiva. Kiwano također sadrži elektrolite koji pomažu u održavanju odgovarajuće ravnoteže tekućine i sprječavaju dehidraciju, potičući brže zacjeljivanje rana.
Uzgoj
Kiwano je usjev tople sezone koji zahtijeva dugu vegetacijsku sezonu od najmanje 120 dana. Može se uzgajati iz sjemena koje je potrebno nabaviti od lokalnog dobavljača sjemena ili ubrati iz zrelih plodova.
Klijanje
Sjemenke kiwana lako klijaju i ne zahtijevaju poseban tretman. Idealna temperatura za klijanje je između 21 do 25°C.. Pokrijte sjeme slojem zemlje koji je dubok oko 1 cm i održavajte tlo lagano vlažnim dok ne počne klijati. Sjeme obično klija unutar 1 do 2 tjedna.
Uzgoj
Kiwano biljke preferiraju puno sunčeve svjetlosti i dobro drenirano tlo koje je blago kiselo. Mogu se uzgajati u posudama ili izravno u vrtnoj gredici. Prilikom sadnje dodajte uravnoteženo gnojivo u tlo kako biste biljkama osigurali potrebne hranjive tvari za rast.
Kiwano biljke zahtijevaju redovito zalijevanje, posebno tijekom vrućih ljetnih mjeseci. Ipak, pripazite da biljke ne zalijete previše jer to može dovesti do truljenja korijena. Malčiranje oko biljaka može pomoći u zadržavanju vlage u tlu i suzbiti rast korova.
Štetočine i bolesti
Kiwano biljke općenito nisu sklone štetnicima i bolestima. Međutim, na njih mogu utjecati uobičajeni vrtni štetnici kao što su lisne uši, paukove grinje i bijele mušice. Ovi se štetnici mogu suzbiti korištenjem organskih insekticida ili uvođenjem prirodnih predatora kao što su bubamare i čipkarice.
Što se tiče bolesti, biljke kiwana mogu biti pogođene gljivičnim bolestima kao što su pepelnica i peronospora. Ove se bolesti mogu spriječiti održavanjem dobre cirkulacije zraka oko biljaka i izbjegavanjem zalijevanja iznad glave.