artičoke
Foto: Shutterstock

Zašto su artičoke više od ukusnog povrća? 5 zanimljivosti

Artičoke su povrće koje je steklo popularnost zbog svog osebujnog okusa i brojnih zdravstvenih prednosti. Izvor su vlakana, antioksidansa i protuupalnih spojeva, što ih čini hranjivim dodatkom svakoj prehrani. Ako želite dodati novu dimenziju okusa i hranjivosti svojim obrocima, nastavite čitati i otkrijte sve što artičoke mogu ponuditi.

Što su artičoke i odakle potječu?

Artičoke su vrsta čička koja pripada obitelji suncokreta i porijeklom je iz mediteranske regije. Imaju poseban profil okusa koji je orašast i pomalo gorak, što ih čini popularnim dodatkom mnogim jelima. Postoji nekoliko različitih vrsta artičoka, svaka sa svojim jedinstvenim okusom. Najčešća vrsta su velike kuglaste artičoke koje imaju veliko srce i čvrsti vanjski sloj. Popularna vrsta je i mala artičoka koja ima nježnije srce. Tu su i ljubičaste artičoke, koje su nešto slađe i orašastijeg okusa.

Kada ih birate, tražite one koje su teške za svoju veličinu i imaju čvrste, kompaktne listove. Najbolje ih je čuvati u hladnjaku, neoprane i stavljene u plastičnu vrećicu. Za pripremu artičoka jednostavno ih kuhajte na pari dok ne omekšaju, a zatim uživajte u njihovim srcima kao prilogu ili ih dodajte raznim jelima, poput juha, salata i jela od tjestenine.

Artičoke kao izvor zdravlja

Jedna od ključnih prednosti artičoke je njihova nutritivna vrijednost. Dobar su izvor vlakana, vitamina i minerala, uključujući vitamin C, kalij i magnezij. Imaju malo kalorija i masti, što ih čini izvrsnim izborom za one koji žele održati zdravu težinu.

Artičoke su korisne za probavu, a vlakna u artičokama pomažu u pravilnom funkcioniranju probavnog sustava i mogu smanjiti rizik od probavnih poremećaja kao što su zatvor, hemoroidi i sindrom iritabilnog crijeva. Pokazalo se da antioksidansi i protuupalni spojevi pronađeni u artičokama štite od oštećenja sluznice crijeva i promiču cjelokupno zdravlje crijeva.

Artičoke su također dobre za zdravlje srca. Vlakna i kalij u artičokama snižavaju krvni tlak, koji je glavni faktor rizika za srčane bolesti. Studije su pokazale da antioksidansi i protuupalni spojevi u artičokama štite od bolesti srca smanjujući oksidativni stres i upale u tijelu. Igraju ključnu ulogu u zaštiti tijela od oštećenja stanica slobodnim radikalima, a ovo stanično oštećenje može dovesti do brojnih zdravstvenih problema, uključujući rak, bolesti srca i neurodegenerativne bolesti. Antioksidansi pomažu neutralizirati te slobodne radikale i spriječiti oštećenje stanica.

Budući da ovo povrće ima protuupalna svojstva, može pomoći u smanjenju rizika od mnogih kroničnih zdravstvenih stanja. Upala je prirodni odgovor tijela na ozljedu ili infekciju, ali kada postane kronična, može dovesti do niza ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući bolesti srca, rak i artritis. Pokazalo se da protuupalni spojevi u artičokama pomažu smanjiti upalu i štite od ovih kroničnih stanja.

foto: shutterstock

Snaga antioksidansa u artičokama

Antioksidansi su bitne komponente naše prehrane koje igraju vitalnu ulogu u održavanju dobrog zdravlja i prevenciji kroničnih bolesti. Djeluju neutralizirajući slobodne radikale u tijelu, koji su štetni nusprodukti staničnog metabolizma koji mogu oštetiti stanice i dovesti do kroničnih zdravstvenih problema.

Artičoke su bogat izvor antioksidansa, posebice fitokemijske obitelji polifenola. Ovi polifenoli imaju snažna antioksidativna svojstva, pomažu u zaštiti tijela od oksidativnog stresa i smanjuju rizik od kroničnih bolesti. Dokazano je da artičoke imaju jednu od najviših razina antioksidansa među povrćem, što ih čini izvrsnim izborom za sve koji žele uključiti više antioksidansa u svoju prehranu.

U usporedbi s drugom hranom, sadrže više razine antioksidansa od mnogih uobičajenih vrsta voća i povrća, poput mrkve, zelene salate i jabuka. Zato su izvrstan dodatak uravnoteženoj i zdravoj prehrani,  a poznate su i po svojoj sposobnosti da pomognu u prevenciji kroničnih bolesti poput bolesti srca, raka i dijabetesa tipa 2.

Antioksidansi nisu samo korisni za cjelokupno zdravlje, već također igraju ulogu u održavanju zdrave kože. Pomažu u zaštiti kože smanjujući rizik od preranog starenja i promičući zdravu kožu, te poboljšanju elastičnost kože.

Artičoke i upala u tijelu

Upala je prirodni odgovor tijela na ozljedu ili infekciju, a kronična upala može dovesti do raznih zdravstvenih problema i povećati rizik od kroničnih bolesti kao što su bolesti srca, rak i autoimuni poremećaji. Smanjenje upale prehranom može poboljšati cjelokupno zdravlje i smanjiti rizik od kroničnih bolesti.

Artičoke su prirodna protuupalna hrana koja sadrži spojeve za koje se pokazalo da imaju protuupalna svojstva. Utvrđeno je da fitokemijska obitelj polifenola, kojima obiluju, ima snažno protuupalno djelovanje, pomažući u smanjenju upale u tijelu. Također su dobar izvor vitamina C, za koji se pokazalo da ima protuupalna svojstva i pomaže u smanjenju upale u tijelu.

Istraživanje iz 2022. godine pokazalo je da artičoke poboljšavaju simptome reumatoidnog artritisa, smanjuju upalu i poboljšavaju zdravlje zglobova. Upala u zglobovima može dovesti do stanja kao što je osteoartritis, što može uzrokovati bol i ukočenost zglobova. Smanjenjem upale u zglobovima, ovo povrće može poboljšati zdravlje zglobova i smanjiti rizik od osteoartritisa. Artičoke su također korisne za zdravlje probavnog sustava i poboljšanje simptoma upalne bolesti crijeva te smanjenje rizika od drugih probavnih problema.

Gdje nabaviti i kako čuvati artičoke?

Artičoke najbolje rastu u blagim klimatskim uvjetima i obično su u sezoni od ožujka do svibnja na sjevernoj hemisferi i od listopada do prosinca na južnoj hemisferi. Njihova dostupnost može varirati ovisno o čimbenicima kao što su vrijeme, kvaliteta tla i specifično područje uzgoja.

Kada birate ovo povrće na tržištu, važno je tražiti čvrste, teške i zbijene pupoljke tamnozelene boje. Kako biste im produžili rok trajanja, artičoke čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku, gdje mogu trajati do tjedan dana. Ako nisu dostupne svježe, postoji nekoliko zamjena i alternativa koje se mogu koristiti, uključujući srca artičoka u konzervama (ili u staklenkama), smrznuta srca artičoka ili umake s okusom artičoke.

Važan su usjev za održivu i lokalnu poljoprivredu, budući da ih često uzgajaju mali poljoprivrednici i imaju relativno mali utjecaj na okoliš u usporedbi s drugim usjevima. Kako biste podržali lokalne poljoprivrednike i jeli sezonski, razmislite o kupovini artičoka na lokalnoj tržnici, sudjelovanju u poljoprivrednom programu koji podržava zajednica ili o traženju lokalnih farmi specijaliziranih za uzgoj artičoka. 

foto: shutterstock

Savjeti za kuhanje s artičokom 

Artičoke su namirnica koja se može koristiti u raznim jelima, od predjela do glavnih jela. Jedan od najjednostavnijih načina uživanja u artičokama je kuhanje na pari i posluživanje s otopljenim maslacem ili aioli umakom od češnjaka. Možete ih i napuniti mješavinom krušnih mrvica, začinskog bilja, sira i limuna i zatim ih peći dok ne porumene i omekšaju. Za izdašniji obrok probajte jelo od tjestenine s artičokama, sušenim rajčicama i kremastim umakom ili pizzu prelivenu artičokama na žaru, mozzarellom i parmezanom.

Od artičoka se pripremaju ukusni umaci i namazi, a izvrstan su dodatak predjelima. Isprobajte klasični umak napravljen s majonezom, parmezanom i limunom ili namaz od pečenog češnjaka i artičoka koji se može koristiti kao preljev za bruskete ili kao nadjev za sendviče. Za zdravo i osvježavajuće predjelo kušajte salatu od artičoka na žaru s miješanim povrćem, cherry rajčicama i vinaigrette od citrusa.

U glavnim jelima artičoke se mogu sljubiti s raznim proteinima, poput piletine, ribe i govedine. Klasični lonac od piletine i artičoka ugodan je i zasitan obrok, a losos na žaru s artičokama i limunom lagana je i zdrava opcija. Artičoke se također mogu koristiti kao nadjev za goveđi Wellington ili kao preljev za izdašan odrezak.

Kada je riječ o prilozima, ovo povrće se može peći, grilati ili pirjati te poslužiti kao ukusan i hranjiv dodatak svakom obroku. Probajte prilog od pečene artičoke i limuna ili jednostavnu salatu od artičoke i cherry rajčice. Odlično se slažu s drugim sastojcima, poput krumpira, maslina i začinskog bilja, što ih čini svestranim sastojkom u raznim prilozima.

Kada kuhate s artičokama, važno je uzeti u obzir okuse koji nadopunjuju njihov jedinstveni okus. Birajte sastojke kao što su limun, češnjak, maslinovo ulje i parmezan, kao i začinsko bilje poput bosiljka, origana i majčine dušice. Eksperimentiranje s različitim kombinacijama okusa i sastojcima izvrstan je način za otkrivanje novih i ukusnih načina za uključivanje artičoka u vaše kuhanje.

foto: shutterstock

Artičoke recept – 3 brza jela

Ako još uvijek niste dovoljno eksperimentirali s artičokama, pripremili smo vam tri jednostavna recepta koja može svatko pripremiti.

Pečene artičoke recept

  • 4 artičoke
  • 3 češnja češnjaka, mljevena
  • 2 žlice maslinovog ulja
  • Sol i papar

Priprema: Zagrijte pećnicu na 190°C. Odrežite stabljiku i sve čvrste vanjske listove artičoke. Pomoću škara odrežite vrhove preostalih listova kako biste uklonili oštre vrhove. U maloj zdjeli pomiješajte nasjeckani češnjak, maslinovo ulje, sol i papar. Rasporedite smjesu češnjaka preko artičoka, pazeći da uđe između listova. Artičoke stavite u posudu za pečenje i dodajte toliko vode da prekrije dno posude. Pokrijte posudu aluminijskom folijom i pecite 45 minuta do sat vremena, odnosno dok artičoke ne omekšaju. Ovaj artičoke recept poslužite vruć s kriškama limuna.

Umak od artičoka

  • 1 konzerva srca artičoke, ocijeđena i nasjeckana
  • 1 šalica majoneze
  • 1 šalica ribanog parmezana
  • 1 režanj češnjaka
  • Sol i papar

Priprema: Zagrijte pećnicu na 175°C. U srednjoj zdjeli pomiješajte nasjeckane artičoke, majonezu, parmezan, mljeveni češnjak, sol i papar. Smjesu izlijte u posudu za pečenje i poravnajte vrh. Pecite 20-25 minuta, ili dok vrh ne porumeni i postane mjehurić. Poslužite vruće uz kruh ili povrćem za umakanje.

Artičoke na žaru

  • 4 artičoke
  • 3 češnja češnjaka
  • 1/4 šalice maslinovog ulja
  • Sol i papar

Priprema: Očistite artičike i uklonite vanjske listove. U maloj zdjeli pomiješajte nasjeckani češnjak, maslinovo ulje, sol i papar. Premažite artičoke mješavinom češnjaka, pazeći da uđu između listova. Stavite artičoke na roštilj, prerezanom stranom prema dolje i pecite ih 5 do 7 minuta. Okrenite artičoke i pecite ih na roštilju dodatnih 5-7 minuta, ili dok ne omekšaju i lagano se zapeku. Prelijte s maslonovim uljem i poslužite uz salatu (rikola ili matovilac) za vegetarijansku varijantu ili uz pečeno bijelo meso na grilu.