borovnice
Foto: Shutterstock

Borovnice: Zdrave i hranjive bobice uz 2 najčešća recepta

Borovnice su jedna od najpopularnijih vrsta bobičastog voća na svijetu. Niskokalorične su, bogate vlaknima i antioksidansima, a pokazalo se da pozitivno utječu na zdravlje mozga, ali i kardiovaskularnog sustava. Biljka borovnice porijeklom je iz Sjeverne Amerike. To je zimzeleni grm koji najbolje raste u pjeskovitom tlu s kiselim tlom, ali može tolerirati neke osnovne uvjete tla. Biljka borovnice daje svoje bobice od kasnog proljeća do rane jeseni. Svaka bobica ima mnogo sjemenki, što znači da se borovnice mogu jesti svježe ili sušene. Također se mogu koristiti za izradu sokova, džemova i želea ili slatkih jela kao što su muffini ili pite. Osim za ukusna jela, borovnice su prava blagodat za zdravlje.

Borovnice – zdravlje u ljubičastim bobicama

borovnice
Foto: Shutterstock

Borovnice, koje neki nazivaju “superbobicama” povezuju se s dobrobitima za zdravlje u rasponu od zdravlja očiju i borbe protiv raka do jačanja imunološkog sustava i sprječavanja stvaranja krvnih ugrušaka. 

Imaju visok udio antioksidansa i vitamina C te nude mnoge zdravstvene prednosti. Borovnice su bogate antioksidansima koji pomažu u zaštiti vašeg tijela od slobodnih radikala koji mogu oštetiti stanice i izazvati upalu u cijelom tijelu. Borovnice, zdravlje u malim bobicama koje sadrže elaginsku kiselinu ima protuupalna svojstva i smatra se da pomaže u prevenciji raka.

Borovnice su bogate i vlaknima, što pomaže da se duže osjećate sitima, a vašu probavu održava redovitom. Također ima uspjeha u snižavanju razine kolesterola u krvotoku sprječavajući apsorpciju masti u krvotok. Borovnice imaju nizak glikemijski indeks (GI) od 53 ili manje, što ih čini izvrsnim izborom hrane za osobe s dijabetesom ili one koji pokušavaju smršaviti jer neće uzrokovati skokove u razini šećera u krvi kao što to čini druga hrana, primjerice bijeli kruh ili krumpir koji imaju visok GI (70-100+).

Esencijalni minerali sadržani u ovim malim bobicama korisni su za zaštitu gustoće kostiju i zdravlja zubi. Njihova redovita konzumacija pomaže u sprječavanju osteoporoze i infekcija koje utječu na zdravlje zuba. Naime, preporučuju se za poboljšanje procesa apsorpcije kalcija i vitamina D, budući da sadrže Vitamin K i minerale kao što su cink, mangan, magnezij, kalij i željezo.

Prema nekim studijama, utvrđeno je da postoji zanimljiv odnos između redovite konzumacije borovnica i dobre funkcije pamćenja. Sve ukazuje na to da antioksidativni spojevi u borovnicama smanjuju oksidativni stres i oštećenje stanica koje stvara kognitivne poteškoće.

Ovi spojevi, dodani svojim vitaminima i mineralima, pogoduju smanjenju rizika od demencije, poboljšavaju aktivnost mozga i kontroliraju živčani sustav.

Sok od borovnica također može pomoći u prevenciji i liječenju infekcija mokraćnog sustava. Njegov unos sprječava prianjanje bakterija uzročnika infekcija na stijenke mokraćnog sustava i olakšava njihovo izbacivanje. Osim toga, djeluju protuupalno i smiruju bol. Ovo voće sadrži karotenoide i značajne količine vitamina E, oba neophodna za poboljšanje vida i sprječavanje razvoja očnih bolesti. Zbog svog snažnog antioksidativnog djelovanja štiti mrežnicu i makulu (najvitalniji dio mrežnice). Dakle, smanjuje šanse za razvoj bolesti kao što su makularna degeneracija i katarakta. Čak je i prirodni lijek protiv manjih problema s vidom, poput crvenila i suhoće uzrokovane stresom.

Kako pripremati borovnice?

Borovnice su česti odabir voća i to s dobrim razlogom: ukusne su, svestrane i pune hranjivih tvari! Voćka se danas može naći na policama supermarketa, lokalnim tržnicama i specijaliziranim trgovinama veći dio godine. Kod kupovine uvijek birajte borovnice intenzivne boje, nikako zelene i nezrele. Bobice se brzo kvare zato uvijek kupujte količine koje su vam potrebne za nekoliko dana i čuvajte ih na suhom i u hladnjaku. Vlaga izaziva plijesan, a kako su u plastičnim posudama poslagane jedna do druge, plijesan će brzo prelaziti s jedne bobice na drugu. 

Zbog svog slatkog, ali blagog okusa idealne su za razne pripreme od doručka do deserta. Kombinirajte ih u smoothije s drugim bobičastim voćem, povrćem i orašastim plodovima. Možete ih dodati u tekući ili grčki jogurt, a odlično se slažu sa žitaricama poput zobi i chia sjemenkama. Ako imate veću količinu borovnica, možete ih smrznuti i ostaviti za pripremu zdravih slastica poput voćnih sladoleda ili kolača. Ne zaboravite na domaći džem i kompote od borovnica, kao i američke palačinke s dodatkom ukusnih bobica. 

Brzi alkoholni koktel koji možete pripremiti gostima koji su iznenada došli, zahtijeva samo dva sastojka: votku i borovnice. Savršen je za ljetne zabave jer se može poslužiti preko kockica leda ili umiješati u koktele poput Moscow Mulea ili Blue Hawaiian (koji sadrži rum).

Liker od borovnice

borovnice
Foto: Shutterstock

Liker od borovnice je slatko alkoholno piće koje se priprema od borovnica. Često se koristi kao digestiv nakon večere, ali je i odličan dodatak koktelima ili desertima. Proces je jednostavan: samo namočite bobice sa šećerom u alkoholu oko dva tjedna do mjesec dana, ostavite na suncu i zatim procijedite pulpu. Ono što ostaje je tamno ljubičasta tekućina koja ima sve prekrasne zdravstvene dobrobiti borovnica zajedno s malo alkohola!

Cheesecake s borovnicama

Malo je slastica koje su tako poznate i rado pripremane kao popularni cheesecake. Postoje brojne varijante od pečenog do japanskog ili popularnog njujorškog. Danas vam preporučujemo jednostavan cheesecake s borovnicama bez pečenja koji čete napraviti u tren oka. Bez previše kompliciranja ili paljenja pećnice, možete napraviti ukusnu slasticu koja će oduševiti vaše prijatelje i obitelj.

borovnice
Foto: Shutterstock

Sastojci

  • 300 g Digestive ili Petite-Beurre keksa (ili po želji)
  • 100 g maslaca
  • 300 ml vrhnja za šlag
  • 1 žličica limunove korice
  • 500 g krem sira President (ili po izboru)
  • 80 g šećera za kremu od sira
  • 150 g borovnica
  • 40 g šećera za preljev od borovnica
  • 60 ml vode
  • 10 grama gustina + 3 žlice vode za otapanje gustina

Priprema

Kolač je idealan za protvan promjera 23 cm ili dva, tri centimetra manje. Priprema započinje s bazom od keksa. Kekse zdrobite u blenderu ili s valjkom. Otopite maslac tako da ga stavite na nekoliko sekundi u zdjelu u mikrovalnoj pećnici. Kad se otopi, prelijte preko zdrobljenih keksića i napravite smjesu za podlogu kolača. Stavite u željeni kalup i utisnite žlicom da podloga bude kompaktna i glatka. Stavite kalup u frižider dok pripremate fil za cheesecake da se ohladi.

Za pripremu kreme izmiksajte krem sir sa šećerom, a u drugoj posudi vrhnje za šlag. Sve pomiješajte i dodajte limunovu koricu. Izlijte u kalup na keks podlogu i vratite u frižider na dva do tri sata dok se ne stisne.U međuvremenu pripremite preljev od borovnica.

Stavite borovnice, vodu i šećer u lonac na srednje jaku vatru, a kada zavrije, smanjite vatru na minimum, poklopite lonac i ostavite tako 5 minuta. Razrijedite gustin u tri žlice vode u maloj zdjeli, a kada istekne tih 5 minuta ulijte smjesu u lonac, pojačajte vatru na srednje jaku dok ne zavrije i maknite sa štednjaka. Pustite da se hladi 10-ak minuta, a zatim ga možete preliti preko kolača ako se već stisnuo ili čak neposredno prije posluživanja. U slast!