klincic
Foto: Shutterstock

Klinčić: Prirodni antibiotik s 8 zdravstvenih benefita

Klinčić, znanstveno poznat kao Syzygium aromaticum, popularan je začin koji se često koristi u raznim kuhinjama diljem svijeta. Dobiva se iz osušenih cvjetnih pupova stabla klinčića, zimzelene biljke koja naraste do 12 metara. Drvo klinčića pripada obitelji Myrtaceae i porijeklom je iz Indonezije, gdje se uzgaja stoljećima.

Ovaj začin ima bogatu povijest, koja seže u davna vremena kada je bio visoko cijenjen zbog svojih ljekovitih svojstava. Kinezi su ga koristili za liječenje raznih bolesti, dok su Nizozemci monopolizirali trgovinu začinima u 17. stoljeću, što ga je učinilo vrijednom robom. Danas se naširoko uzgaja u zemljama kao što su Madagaskar, Kina i Indonezija, a izvozi se i u druge dijelove svijeta, uključujući Sjedinjene Države i Europu.

Nutritivni profil

Jedan gram klinčića sadrži samo 2,2 kalorije, što ga čini niskokaloričnim začinom koji se može koristiti za dodavanje okusa hrani bez dodavanja značajnih količina kalorija.

Izvrstan je izvor vlakana, a svaki gram sadrži 0,3 grama vlakana. Vlakna su neophodna za zdravlje probavnog sustava, a pomažu u reguliranju pražnjenja crijeva i sprječavaju zatvor. Vlakna u začinu također mogu pomoći u snižavanju razine kolesterola i smanjenju rizika od srčanih bolesti.

Također je dobar izvor nekoliko vitamina, uključujući vitamin C i vitamin K. Vitamin C je antioksidans koji pomaže u zaštiti tijela od oštećenja slobodnih radikala, dok je vitamin K neophodan za zgrušavanje krvi i zdravlje kostiju.

Osim vitamina, klinčić je također bogat izvor nekoliko minerala, uključujući mangan, kalcij i željezo. Mangan je esencijalni mineral koji ima ulogu u zdravlju kostiju, zacjeljivanju rana i metabolizmu ugljikohidrata i masti. Kalcij je neophodan za zdravlje kostiju, dok je željezo neophodno za proizvodnju crvenih krvnih stanica.

klinčić
Foto: Shutterstock

Zdravstvene prednosti

Klinčić je začin koji se stoljećima koristi u tradicionalnoj medicini zbog svojih različitih zdravstvenih prednosti. Bogat je antioksidansima, uključujući eugenol, koji može pomoći u smanjenju oksidativnog stresa u tijelu. Eugenol je također poznat po svojim protuupalnim svojstvima, što ga čini potencijalnim prirodnim lijekom za stanja povezana s upalom.

Također je bogat vitaminom E, vlaknima i raznim vitaminima i mineralima, uključujući mangan. Mangan je neophodan za zdravlje kostiju i pomaže tijelu u stvaranju vezivnog tkiva, faktora zgrušavanja krvi i spolnih hormona. Samo jedna čajna žličica klinčića sadrži više od 50% dovoljne dnevne doze unosa mangana koju preporučuje FDA.

Oralno zdravlje još je jedno područje u kojem se klinčić pokazao korisnim. Ima antimikrobna svojstva koja mogu pomoći u borbi protiv bolesti desni i drugih oralnih infekcija. Njegovo ulje često se koristi u stomatološkim zahvatima zbog svojih analgetskih i antiseptičkih svojstava.

Vjeruje se da ovaj začin također ima svojstva protiv starenja jer može pomoći u smanjenju oksidativnog stresa i zaštiti od kroničnih bolesti poput raka. Antioksidansi u klinčiću mogu neutralizirati slobodne radikale u tijelu, koji mogu oštetiti stanice i dovesti do kroničnih bolesti.

Eterično ulje

Ulje klinčića popularno je eterično ulje koje se dobiva iz pupoljaka stabla klinčića. Široko se koristi u aromaterapiji i ima toplu, pikantnu aromu koja istodobno podiže i okrepljuje. Ulje sadrži visoku koncentraciju eugenola, prirodnog spoja za koji se pokazalo da ima protuupalna i antimikrobna svojstva.

Eterična ulja općenito su visoko koncentrirani biljni ekstrakti koji se koriste u razne svrhe, uključujući aromaterapiju, masažu i prirodne lijekove. Obično se proizvode destilacijom vodenom parom ili hladnim prešanjem, a sadrže prirodni miris i terapeutska svojstva biljke.

Ulje klinčića jedno je od najsvestranijih eteričnih ulja i koristi se stoljećima zbog svojih brojnih zdravstvenih dobrobiti. Uobičajeno se koristi za ublažavanje zubobolje i drugih stomatoloških problema, kao i za liječenje respiratornih problema, probavnih problema i stanja kože.

Jedna od glavnih prednosti ulja su njegova protuupalna svojstva. Dokazano je da smanjuje upalu u tijelu, što može pomoći u ublažavanju boli i oteklina. Osim toga, ima antimikrobna svojstva, što znači da može pomoći u borbi protiv štetnih bakterija i virusa.

Ulje klinčića često se koristi u kombinaciji s drugim eteričnim uljima za stvaranje prilagođenih mješavina za posebne svrhe. Može se pomiješati s uljem lavande za stvaranje umirujuće i opuštajuće arome ili s uljem paprene metvice za stvaranje osvježavajućeg i okrepljujućeg mirisa. Ulje klinčića moguće je pronaći u svim bolje opremljenim ljekarnama ili trgovinama zdrave prehrane.

eterično ulje klinčić
Foto: Shutterstock

Klinčić u tradicionalnoj medicini

Klinčić se stoljećima koristi u tradicionalnoj medicini zbog svojih ljekovitih svojstava. U ayurvedskoj medicini je poznat kao “lavanga” i koristi se za liječenje zubobolje, kašlja i prehlade. U kineskoj medicini se zove “ding xiang” ili “začin za nokte” i koristi se za liječenje probavnih smetnji, mučnine, povraćanja i infekcija.

Jedna od najčešćih upotreba u tradicionalnoj medicini je za ublažavanje zubobolje. Ulje klinčića poznato je po svojim analgetskim i antiseptičkim svojstvima te se koristi kao prirodni lijek protiv zubobolje.

Također se koristi kao biljni dodatak za razne zdravstvene dobrobiti. Utvrđeno je da ima protuupalna, antivirusna i antibakterijska svojstva, što ga čini korisnim za liječenje respiratornih bolesti i infekcija.

Klinčić i oralno zdravlje

Klinčić se stoljećima koristi kao tradicionalni lijek za zubobolju i druge oralne zdravstvene probleme. Sadrži spoj zvan eugenol, koji ima antibakterijska i protuupalna svojstva koja mogu pomoći u ublažavanju zubobolje i promicanju oralnog zdravlja.

Istraživanja su pokazala da može biti učinkovit u smanjenju zubobolje. Jedno je istraživanje pokazalo da je ulje klinčića jednako učinkovito kao i benzokain, uobičajeni anestetik koji se koristi u stomatološkim zahvatima, u smanjenju boli kod zubobolje. Drugo istraživanje pokazalo je da je ulje učinkovito u smanjenju boli i upale povezane s gingivitisom, uobičajenim oblikom bolesti desni.

Ulje se može nanijeti izravno na zahvaćeno područje zuba ili desni kako bi se ublažila bol. Također se dodaje vodicama za ispiranje usta ili pasti za zube za promicanje oralnog zdravlja. Međutim, važno je napomenuti da ovo ulje treba koristiti umjereno i ne smije se unositi u velikim količinama jer može biti toksično.

Uz svojstva ublažavanja bolova, klinčići također mogu pomoći u prevenciji bolesti desni. Antibakterijska svojstva eugenola mogu pomoći u ubijanju bakterija koje uzrokuju bolesti desni, dok protuupalna svojstva mogu pomoći u smanjenju upale i oticanja desni.

klinčić oralno zdravlje
Foto: Shutterstock

Klinčić i dijabetes

Klinčić je začin koji se stoljećima koristi u tradicionalnoj medicini za liječenje raznih bolesti. Nedavne studije pokazale su da može imati blagotvoran učinak na razinu šećera u krvi, što ga čini potencijalno korisnim sredstvom za upravljanje dijabetesom.

Jedna studija koju je proveo dr. Alam Khan 2006. otkrila je da su dijabetičari koji su svakodnevno konzumirali ovaj začin smanjili razinu šećera u krvi, budući da sadrži spojeve za koje se pokazalo da pomažu u njegovoj stabilizaciji.

Osim potencijalnih učinaka na snižavanje šećera u krvi, također nudi protuupalne, analgetske i probavne zdravstvene prednosti kod dijabetesa. Njegova antiseptička svojstva također mogu biti korisna u sprječavanju infekcija, što može zabrinjavati osobe s dijabetesom.

Dokazano je da ekstrakt klinčića sigurno snižava razinu šećera u krvi kod zdravih osoba i predijabetičara. Studija objavljena 2019. pokazala je da je njegov ekstrakt bogat polifenolima značajno snižava šećer u krvi nakon obroka za 21,5% kod zdravih ljudi i za 27,2% kod predijabetičara.

Iako ovaj začin može ponuditi neke prednosti u liječenju dijabetesa, važno je napomenuti da se ne smije koristiti kao zamjena za standardno liječenje dijabetesa. Osobe s dijabetesom trebaju se uvijek posavjetovati sa svojim liječnikom prije dodavanja novih suplemenata ili tretmana u njihov režim.

klinčić i dijabetes
Foto: Shutterstock

Moguće nuspojave i interakcije

Klinčić se smatra sigurnim začinom kada se koristi u razumnim količinama u prehrani. Međutim, kada se koristi u medicinskim količinama, može proizvesti i željene i neželjene učinke na tijelo. Važno je biti svjestan mogućih nuspojava i interakcija povezanih s ovim začinom.

Nuspojave

Klinčić može izazvati nuspojave, uključujući mučninu, povraćanje i alergijske reakcije. U nekim slučajevima njegovo ulje naneseno na desni može uzrokovati suhu čašicu, bolno stanje koje nastaje kada se krvni ugrušak koji se inače stvara nakon vađenja zuba ne razvije pravilno ili se pomakne.

Oštećenje jetre

Postoje izvješća o oštećenjima jetre povezanih s upotrebom ulja klinčića. Nejasno je je li to zbog samog ulja ili kontaminanata u ulju. U svakom slučaju, osobe koje imaju problema s jetrom, trebale bi biti oprezne.

Poremećaj krvarenja

Ulje klinčića može povećati rizik od krvarenja, osobito kod osoba s poremećajima krvarenja. Treba ga koristiti s oprezom kod ovih osoba.

Kirurgija

Ulje klinčića može ometati zgrušavanje krvi i povećati rizik od krvarenja tijekom i nakon operacije. Trebalo bi ga izbjegavati najmanje dva tjedna prije operacije.

Interakcije

Klinčić može stupiti u interakciju s određenim lijekovima, uključujući lijekove za razrjeđivanje krvi, antidijabetike i lijekove koje metabolizira jetra. Važno je razgovarati sa svojim liječnikom prije upotrebe ovog začina ako uzimate bilo kakve lijekove.

Trudnoća i dojenje

Nema dovoljno informacija o sigurnosti klinčića tijekom trudnoće i dojenja. Najbolje je izbjegavati korištenje začina ako ste trudni ili dojite.

Klinčić u kuhinji

Klinčić je svestran začin s oštrom aromom i slatko-toplim okusom. Naširoko se koristi u kuhinjama diljem svijeta za aromatiziranje mesa, curryja, deserta i brojnih drugih jela.

U zapadnoj kuhinji se često koristi za pečene šunke, kao začin za kiseljenje i u kuhanom vinu. Pomander kuglice, napravljene tako da se naranče (i drugo voće) nabadaju sušenim klinčićima, mogu poslužiti kao ukras ili osvježivač. I cijeli i mljeveni klinčići su lako dostupni.

Tijekom kuhanja koriste se cijeli začin koji se obično uklanjaju prije posluživanja. Mljeveni začin koristi se u pečenju i drugim primjenama gdje je poželjna fina tekstura.

Dobro se slaže s drugim toplim začinima poput đumbira, muškatnog oraščića i cimeta. Također nadopunjuje okuse bosiljka i drugih biljaka.

Ostala upotreba klinčića

Klinčić se koristio u razne svrhe osim u kuhanje i u medicinske svrhe.

Cigarete

Klinčić se ponekad koristi kao sastojak cigareta, posebno u proizvodnji kreteksa, cigareta proizvedenih u Indoneziji. Kreteksi sadrže mješavinu duhana i mljevenog klinčića, a popularni su u Indoneziji i nekim drugim zemljama. Međutim, korištenje ovog začina u cigaretama je kontroverzno, jer su neke studije pokazale da bi mogao povećati rizik od raka pluća i drugih zdravstvenih problema.

Aromaterapija

Klinčić ima topao, ugodan miris koji može pomoći u stvaranju opuštajuće atmosfere. Ponekad se koristi u aromaterapiji za poticanje opuštanja i smanjenje stresa. Njegovo ulje može se dodati u difuzor ili vaporizator ili se nekoliko kapi može dodati u toplu kupku za stvaranje umirujućeg iskustva.

Prerana ejakulacija

Klinčić se koristi kao prirodni lijek za preuranjenu ejakulaciju. Neki ljudi vjeruju da može pomoći u odgađanju ejakulacije tako što umrtvljuje penis i smanjuje osjetljivost. Međutim, postoje ograničeni znanstveni dokazi koji podupiru ovu tvrdnju i važno je posavjetovati se s liječnikom prije upotrebe klinčića u tu svrhu.