kefir
Foto: Shutterstock

Kefir: 7 zdravstvenih benefita nutritivnog napitka

Kefir je fermentirano mlijeko bogato probiotičkim bakterijama i kvascima koji potiču zdravlje crijeva, olakšavaju probavu i jačaju imunitet te pomažu u održavanju općeg zdravlja organizma. Osim toga, bogat je proteinima, kalcijem, vitaminom D i vitaminom K2, bitnim nutrijentima za održavanje zdravih kostiju, te sprječavanje razvoja osteoporoze.

Bakterije kefira mogu se sigurno uzgajati kod kuće, a proizvodnja napitka je jednostavna i slična pripremi prirodnog jogurta. Može se raditi s bilo kojom vrstom mlijeka ili vode, uključujući i kokosovu vodu. Najčešće se konzumira za doručak ili međuobrok, a kako bi okus bio bolji, može se zasladiti s malo meda ili dodati voće poput banane ili jagode, u obliku smoothieja.

Što je kefir?

Kefir je prirodni probiotički napitak sličan jogurtu koji se u nekim dijelovima Europe i Azije koristi tisućama godina zbog svojih svojstava i nevjerojatnih dobrobiti koje ima za  zdravlje. Naime, riječ kefir potječe od turske riječi ‘keyif’, što znači blagoslov, jer kada su otkrili ovaj probiotik mislili su da to može biti samo dar bogova. Mala zrnca od kojih se ovaj napitak može napraviti zahvaljujući dva biokemijska procesa: mliječnom i alkoholnom fermentaciji također su poznate kao kefir. Ove granule su slične cvjetači, iako su mekše konzistencije, a sastoje se od kolonija različitih bakterija i kvasaca.

Kefir – šalica za dobro zdravlje

Iznenadit ćete se kako ono što se čini jednostavnom hranom može biti tako dobro za vaše zdravlje. Kefir sadrži mnoštvo esencijalnih minerala za život kao što su bakar, kalcij, magnezij, željezo, mangan, kalij i cink. Također opskrbljuje vaše tijelo proteinima, višestruko nezasićenim masnoćama, vitaminima kao što su A, svi vitamini iz skupine B neophodni za funkcioniranje metabolizma i K, kao i mnogim enzimima koji pospješuju probavu. Sva ta svojstva pretvaraju se u piće koje ima najviše koristi za ljudsko zdravlje. 

  1. Stabilizira imunitet: Kefir jača imunološki sustav jer sadrži hranjive tvari poput biotina i folata koji štite tjelesne stanice. Osim toga, kefir je bogat probioticima koje pomažu u borbi protiv rasta bakterija koje oštećuju tijelo i uzrokuju bolesti, kao što su Salmonella i E. Coli. S druge strane, bogat je polisaharidom koji se zove kefiran, s antimikrobnim svojstvima koja pomažu u borbi protiv Candide albicans, gljivice koja može zaraziti neke dijelove tijela. Brojne su benefiti, od pozitivnog utjecaja na alergiju do stabiliziranja probavnih problema te zacjeljivanje crijeva.
  2. Poboljšava zdravlje crijeva: Korisne bakterije koje sadrži kefir djeluju tako da uravnotežuju crijevnu floru, potiču pravilan rad crijeva, čak se može koristiti za poboljšanje i pomoć u liječenju nekih gastrointestinalnih bolesti, poput sindroma iritabilnog crijeva i Crohnove bolesti. Osim toga, njegova konzumacija također pomaže u kontroli proljeva i regulaciji crijeva nakon uzimanja antibiotika, te obnavljanju izgubljene bakterijske flore.
  3. Poboljšava intoleranciju na laktozu: Kefir sadrži aktivne sastojke koji pomažu u razgradnji laktoze u mlijeku, čineći je lakšom za probavu, što je vrlo korisno za osobe koje ne podnose laktozu, jer im nedostaju potrebni probavni enzimi za asimilaciju ove hranjive tvari.
  4. Sprječava osteoporozu: Kefir je bogat kalcijem, a sadrži i bioaktivne spojeve koji pomažu u apsorpciji ovog minerala u tijelu, održavanju zdravlja kostiju, zaustavljanju degeneracije kostiju i sprječavanju razvoja osteoporoze. Povrh toga, probiotici koji se nalaze u njemu poboljšavaju apsorpciju hranjivih tvari, a sadrži i druge važne komponente za jačanje kostiju, uključujući fosfor, kalcij, magnezij, vitamin D i vitamin K2. 
  5. Štiti od raka: Probiotički spojevi u kefiru pomažu u sprječavanju širenja stanica raka, usporavaju rast tumora, te sprječavaju različite vrste raka, poput raka želuca i dojke. Prije konzumacije svakako potražite savjet svog liječnika.
  6. Smanjuje alergije: Živi mikroorganizmi prisutni u kefiru pomažu imunološkom sustavu da prirodno suzbije alergijske reakcije, mijenjajući odgovor tijela na izbijanje alergija i nekih vrsta astme, budući da djeluju tako da smanjuju upale u tijelu.
  7. Održava kožu zdravom: Održavajući ravnotežu crijevne flore, potičući rast korisnih bakterija za zdravlje, kefir također pomaže u održavanju zdrave kože, sprječavajući probleme poput akni, psorijaze ili ekcema. Također, ugljikohidrati koji se nalaze u njemu, poznatiji kao kefiran, poboljšavaju kvalitetu zacjeljivanja kožnih rana, a također mogu zaštititi vezivno tkivo.
kefir
foto: shutterstock

Kefir i autoimune bolesti

Kefir je protuupalni napitak bogat probioticima koji će se svidjeti vašem imunološkom sustavu. Nedavno je postao jedna od najpopularnije superhrane na tržištu—i postoji toliko mnogo načina za uživanje u njemu, od kefirnih zrnaca do kefirnog mlijeka. Studije su pokazale da može imati mnoge zdravstvene učinke, uključujući modulaciju imuniteta, snižavanje visokog krvnog tlaka i visokog kolesterola. To ga čini korisnim za zdravlje srca. Budući da može modulirati imunološki sustav, koristan je u smanjenju upale i alergijskih reakcija.

Kod bilo koje autoimune bolesti preporučuje se kombinacija zdrave prehrane i uključivanje probiotika u svakodnevnu konzumaciju. Može proći šest mjeseci ili više da se vide velike promjene, ali simptomi se često poprave unutar nekoliko tjedana. Ovaj napitak također poboljšava vašu energiju, smanjuje stres, sprječava grčeve mišića i jača imunitet. Zdravstvene prednosti vodenog kefira dobro su poznate. Probiotičke bakterije koje se nalaze u ovom piću imaju snažnu ulogu u mnogim aspektima našeg zdravlja, uključujući imunološku funkciju.

Kefir i mjere opreza kod konzumacije 

Iako je istina da je kefir općenito dobra namirnica, kod osoba s osjetljivim želucem ili crijevima može uzrokovati određena stanja, poput proljeva, zatvora ili upale želuca. U svakom slučaju, mnogi pacijenti s težim oboljenjima kao što je Crohnova bolest piju mliječni oblik i jako dobro ublažavaju simptome, pa najbolje što možete učiniti je isprobati i vidjeti kako se osjećate ili se posavjetovati s liječnikom ako patite od kronične bolesti.

Također treba napomenuti da ovaj napitak smanjuje učinkovitost nekih lijekova, pa je vrlo važno da se pije s odmakom od terapije. Dovoljno je sat prije ili poslije uzimanja lijekova, no sve u dogovoru s vašim liječnikom. Iako se javlja u rijetkim slučajevima treba spomenuti da, bakterije u njemu mogu biti uzrok nekih bakterijskih stanja, osobito kod žena. Primjerice, kod nekih žena njegova konzumacija može izazvati cistitis ili kandidijazu, dok je kod drugih ispijanje kefira dobro da ih se riješe. Svako tijelo drugačije podnosi hranu i piće koju konzumiramo, pa makar oni pripadali zdravim namirnicama. 

Zbog alkoholnog vrenja koje vrše njegova zrnca, vodeni i mliječni kefir imaju mali postotak alkohola u svom sastavu, između 0,2 i 0,7 posto. Ova količina je beznačajna i neće vas napiti, jer bi za to trebalo više od 30 litara, ali postoje ljudi koji su preosjetljivi na alkohol, pa ako je to vaš slučaj, preporuka je da budete oprezni. 

Ovaj napitak može i pogoršati simptome određenih bolesti kao što su alergije na histamin, česte migrene, imunosupresivne bolesti, sindrom iritabilnog crijeva i respiratorne alergije, kao i alergije na mlijeko. Vrlo je uobičajeno da pacijenti s rakom koji se liječe kemoterapijom imaju vrlo niske obrambene sposobnosti zbog samog liječenja. U tim slučajevima prije uzimanja ovog probiotika trebali biste se posavjetovati s liječnikom jer bakterije u samom napitku mogu izazvati infekciju i dodatno zakomplicirati bolest. Kako je svaka bolest, kao i tijelo vrlo individualno, svakako je preporučljivo da se obratite vašem liječniku za savjet. 

kefir vrste
foto: shutterstock

Vrste kefira

Postoje tri vrste kefira: mliječni, vodeni i kombucha. Mikroflora je ista, ali prilagođena različitim podlogama, stoga njezina svojstva variraju ovisno o podlozi koja se koristi.

Vodeni kefir

Vodeni kefir je veganska verzija tradicionalnog mliječnog kefira. To je ferment koji je vrlo bogat probioticima i koji se radi od zrnaca zvanih tibicos, kulture korisnih bakterija i kvasaca kojima nije potreban mliječni ili životinjski ekosustav da bi preživjeli.

Upravo je to jedan od ključeva uspjeha vodenog oblika. Velik broj korisnih mikroorganizama koje sadrži izvrstan je saveznik u jačanju imunološkog sustava, a uz to je puno lakši i osvježavajući napitak pun iznimnih blagodati za zdravlje probavnog sustava.

U svijetu probiotika vodeni kefir postaje sve popularniji među onima koji traže dobru alternativu mliječnom obliku. Osobe koje ne konzumiraju mlijeko, ili se pridržavaju vegetarijanske ili veganske prehrane, u njemu pronalaze organizmu potrebne probiotike, a da ne moraju dolaziti iz mliječnih proizvoda ili drugih proizvoda spravljenih s čajem poput kombuche.

Kako napraviti vodeni kefir?

Sastojci:

  • Zrnca kefira: 4 žlice
  • Filtrirana voda: 1 l
  • Šećer: 40 g
  • Pola limuna
  • Grožđice: 20g

Priprema: Šećer pomiješajte s vodom i dodajte kefirna zrnca, limun i grožđice (može i drugo sušeno voće, npr. smokve ili datulje). Pokriti krpom i ostaviti da fermentira 48 sati. Procijedite i stavite u hladnjak. Ako vam se sviđa okus limuna, možete dodati iscijeđeni limun prije nego što bocu spremite u hladnjak. 

Savjet: S vremena na vrijeme otvorite bocu kako se ne bi stvorio preveliki pritisak. Možete dodati voće za bolji okus. U tom slučaju procijeđenom kefiru dodajte odabrano voće i ostavite da odstoji još 24 sata.

Mliječni kefir

Među različitim varijantama koje postoje, mogli bismo reći da je mliječni oblik najpoznatiji i najlakše ga možemo pronaći u trgovinama hranom ili supermarketima. Kefir je mliječni proizvod dobiven od mlijeka sličan jogurtu, ali s kiselijim okusom i tekućom teksturom.

U većini slučajeva, radi se od punomasnog kravljeg mlijeka, no nerijetko se može naći i od kozjeg ili ovčjeg mlijeka, pa čak i od kokosovog mlijeka. U potonjem veliku prednost imaju netolerantni na laktozu jer je 100 posto biljni i stoga ne sadrži laktozu niti pravo “mlijeko”.

Tradicionalno, mliječni kefir se proizvodi pomoću starter kulture, koja omogućuje stvaranje probiotika na kraju procesa fermentacije. U ovom trenutku ga karakterizira kiseli ili kiselkasti okus. Intenzitet okusa ovisi o trajanju fermenta; dulji proces fermentacije dovodi do jačeg okusa.

Kako napraviti mliječni kefir?

Sastojci:

  • Zrnca kefira
  • Punomasno mlijeko

Priprema: Kvržice stavite u staklenu posudu, pazite da posuđe koje ćete koristiti ne bude metalno ili aluminijsko jer bi oštetili gljivice. Dodajte mlijeko sobne temperature do polovice ili 3/4 posude. Posudu pokriti čistom krpom (ne poklopcem jer ne bi propuštao zrak) i ostaviti na tamnom mjestu 24 sata. Procijedite i odvojite zrnca za sljedeću pripremu napitka. Ako želite da bude gušće ostavite nekoliko sati u hladnjaku. 

Čajni kefir ili kombucha

Kombucha je zaslađeni napitak na bazi čaja koji je podvrgnut fermentaciji pomoću želatinozne mikrobne kolonije. Dolazi s istoka Kine, gdje je tradicionalno i ritualno piće za neke etničke skupine u tom području.  Kombucha se sastoji od niza korisnih vitamina i minerala za tijelo kao što su željezo, cink, mangan, magnezij, kalij, bakar te vitamini B1, B2, B3, B6, B12, folna kiselina, C, D, E i K.

Kombucha je također napitak bogat polifenolima, spojevima koji imaju protuupalne učinke. Osim toga, savršeni su u borbi protiv dijabetesa i pretilosti. Stoga, ako kombuchu popratite zdravom i uravnoteženom prehranom, očistit ćete tijelo kako biste se osjećali puno bolje. Budući da je zbog svih navedenih sastojaka kombucha pomaže hidratizirati tijelo na vrlo zdrav način, odlična je za sve koji piju premalo vode i često posežu za nezdravim sokovima.

Konzumiranje kombucha čaja u različitim okusima je puno zdraviji i ugodniji odabir nego da pijete samo vodu ili druge napitke s većom količinom šećera i aditiva. Smatra se jednim od najzdravijih napitaka današnjice sa samo 30 kalorija na 100 mililitara. 

kefir jogurt
foto: shutterstock

Kako čuvati kefir?

Kefir se može čuvati na razne načine, ovisno o tome kada ga planirate konzumirati. Čuva se u hladnjaku 4 do 5 dana, a vodeni mora imati šećera da se ne pokvari. Ako ga trebate čuvati dulje (ali ne dulje od 1 godine), možete ga zamrznuti.