badem
Foto: Shutterstock

Badem: 8 ukusnih recepata i zdravstvenih prednosti

Badem je divan orašasti plod cijenjen zbog svog bogatog okusa i izuzetne nutritivne vrijednosti. Prepun esencijalnih hranjivih tvari i spojeva koji promiču zdravlje, zaslužio je svoje mjesto kao glavna namirnica u mnogim kuhinjama i režimima prehrane. Od potpore zdravlju srca i pomoći u regulaciji tjelesne težine do jačanja funkcije mozga i poboljšanja opće dobrobiti, ovi izvanredni orašasti plodovi imaju impresivan arsenal prednosti koje ih čine pravim nutricionističkim pogonom za zdravo i jako tijelo.

Nutritivne prednosti

Bademi su nutricionistička snaga, nudeći brojne vitamine, minerale i zdrave masti. Izvrstan su izvor vitamina E, koji je antioksidans koji pomaže u zaštiti stanica od oštećenja. Sadrže i magnezij koji je neophodan za održavanje zdravih kostiju i regulaciju krvnog tlaka. Bogati su proteinima, vlaknima i zdravim jednostruko nezasićenim mastima, što može pomoći u promicanju sitosti i pomoći u regulaciji težine.

badem nutritivna vrijednost
Foto: Shutterstock

Zdravstvene prednosti

Badem i zdravlje srca

Uključivanje badema u vašu prehranu može pozitivno utjecati na zdravlje srca. Nekoliko je studija pokazalo da mogu pomoći u snižavanju razine LDL kolesterola, koji se obično naziva “lošim” kolesterolom. Visoke razine LDL kolesterola mogu doprinijeti razvoju bolesti srca. Također su bogati mononezasićenim mastima, koje se povezuju sa smanjenim rizikom od srčanih bolesti. Osim toga, ovi orašasti plodovi sadrže antioksidanse, poput vitamina E, koji mogu pomoći u smanjenju oksidativnog stresa i upale u tijelu, dodatno podupirući zdravlje srca.

Badem i kontrola težine

Unatoč tome što su bogati kalorijama, bademi zapravo mogu biti korisni za kontrolu težine. Kombinacija proteina, vlakana i zdravih masnoća pomaže u promicanju sitosti, čineći da se nakon njihove konzumacije osjećate sito i zadovoljno. To može spriječiti prejedanje i grickanje nezdrave hrane. Osim toga, ova zdrava grickalica ima nizak glikemijski indeks, što znači da minimalno utječe na razinu šećera u krvi. Stabilne razine šećera u krvi mogu spriječiti skokove i padove energije i smanjiti želju za slatkim grickalicama.

badem
foto: shutterstock

Badem i probavni sustav

Bademi su odavno prepoznati po svojim potencijalnim prednostima u promicanju zdravlja probavnog sustava. Izdvojili smo četiri načina na koji pomažu u probavi.

  • Sadržaj dijetalnih vlakana: Izvrstan su izvor dijetalnih vlakana. Samo šaka badema osigurava značajnu količinu vlakana, koja igraju ključnu ulogu u održavanju redovitog pražnjenja crijeva i sprječavanju zatvora. Vlakna dodaju volumen stolici, olakšavajući prolazak kroz probavni trakt.
  • Prebiotička svojstva: Sadrže prebiotička vlakna, kao što su topiva vlakna i otporni škrob. Ovi prebiotici djeluju kao hrana za korisne bakterije u našim crijevima, potičući njihov rast i aktivnost. Zdrav crijevni mikrobiom doprinosi poboljšanoj probavi, apsorpciji hranjivih tvari i cjelokupnom gastrointestinalnom zdravlju.
  • Probavni enzimi: Kožica badema sadrži određene spojeve koji mogu poboljšati aktivnost probavnih enzima. Probavni enzimi pomažu u razgradnji ugljikohidrata, proteina i masti, olakšavajući njihovu apsorpciju u tijelu. Kožice mogu podržati učinkovitu razgradnju i iskorištavanje hranjivih tvari, potičući bolju probavu.
  • Sindrom iritabilnog crijeva (SIC): Neka istraživanja sugeriraju da bi ovi orašasti plodovi mogli biti korisni za osobe sa sindromom iritabilnog crijeva. Iako su potrebna dodatna istraživanja, nizak sadržaj FODMAP-a (fermentirajućih oligosaharida, disaharida, monosaharida i poliola) u bademima čini ih potencijalno prikladnim međuobrokom za one sa SIC-om, jer FODMAP-ovi mogu izazvati probavne smetnje kod nekih pojedinaca.
  • Umjerenost i individualne varijacije: Važno je napomenuti da individualna tolerancija na ove orašaste plodove može varirati. Iako se općenito dobro podnose, neke osobe mogu doživjeti probavne smetnje ili alergije. Preporučuje se umjerena konzumacija i osluškivanje reakcije tijela.

Badem i zaštita stanica

Bademi stekli reputaciju antioksidativnih superzvijezda, nudeći izvanrednu staničnu zaštitu od oksidativnog stresa. Bogate su raznim antioksidansima, uključujući vitamin E, flavonoide i fenolne spojeve.

Vitamin E, snažan antioksidans kojeg ovaj orašasti plod ima u izobilju, igra ključnu ulogu u zaštiti staničnih membrana od oksidativnog oštećenja. Djeluje kao štit od štetnih učinaka slobodnih radikala inhibirajući njihove lančane reakcije i sprječavajući širenje oksidativnog stresa.

Flavonoidi i fenolni spojevi, koji su također prisutni u orašastim plodovima, pokazuju snažna antioksidativna svojstva. Ovi spojevi pomažu u suzbijanju štetnih učinaka slobodnih radikala, smanjujući rizik od kroničnih bolesti poput bolesti srca, raka i neurodegenerativnih poremećaja.

Istraživanja su pokazala da redovita konzumacija ovih orašastih plodova može povećati razinu antioksidansa u krvotoku, pridonoseći snažnijem antioksidativnom obrambenom sustavu. To zauzvrat pomaže u ublažavanju negativnog utjecaja oksidativnog stresa na naše stanice, tkiva i organe.

foto: shutterstock

Badem i zdravlje kostiju

Bademi, poznati po svom bogatom nutritivnom sastavu, također igraju značajnu ulogu u održavanju zdravlja kostiju.

  • Sadržaj kalcija: Značajan su izvor kalcija, minerala neophodnog za održavanje jakih i zdravih kostiju. Porcija (oko 25g) osigurava otprilike 76 miligrama kalcija, što pridonosi preporučenom dnevnom unosu ovog vitalnog minerala.
  • Utjecaj magnezija: Bogati su magnezijem, mineralom ključnim za formiranje i gustoću kostiju. Magnezij pomaže u apsorpciji kalcija u kostima i pomaže u sprječavanju gubitka mineralne gustoće kostiju tijekom vremena.
  • Partnerstvo fosfora: Sadrže fosfor, još jedan esencijalni mineral koji radi u tandemu s kalcijem u formiranju strukturnog okvira kostiju i zuba. Fosfor igra vitalnu ulogu u održavanju snage i integriteta koštanog sustava.
  • Zaštitna uloga vitamina E: Izvrstan su izvor vitamina E, snažnog antioksidansa. Iako se točni mehanizmi još uvijek proučavaju, neka istraživanja sugeriraju da vitamin E može pomoći u zaštiti stanica kostiju od oksidativnog oštećenja i poduprijeti cjelokupno zdravlje kostiju.
  • Snaga proteina: Sadrže proteine, važan građevni materijal za kosti. Protein pomaže u sintezi kolagena, primarnog strukturnog proteina u kostima, osiguravajući okvir za snagu i integritet kostiju.
  • Sinergija hranjivih tvari: Kada se konzumiraju kao dio dobro uravnotežene prehrane, ovi korisni orašasti plodovi nadopunjuju druge hranjive tvari koje podržavaju kosti poput vitamina D, vitamina K i minerala u tragovima poput cinka i bakra. Ove hranjive tvari zajedno rade na optimizaciji zdravlja kostiju i održavanju pravilne gustoće kostiju.

Bademi i zdravlje mozga

Bademe se često naziva “hranom za mozak” zbog njihovih potencijalnih kognitivnih prednosti. Izvrstan su izvor vitamina E koji se povezuje sa smanjenim rizikom od kognitivnog pada i Alzheimerove bolesti. Vitamin E je snažan antioksidans koji pomaže u zaštiti stanica mozga od oksidativnog oštećenja. Također sadrže hranjive tvari poput folata i magnezija, koji su neophodni za zdravlje i funkciju mozga. Uključivanje ovih orašastih plodova u vašu prehranu može pomoći u podržavanju kognitivnih funkcija i općeg zdravlja mozga.

Badem i zdravlje kože

Dobrobiti ovih orašastih plodova protežu se izvan unutarnjeg zdravlja. Bademovo ulje popularan je sastojak proizvoda za njegu kože zbog svojih hranjivih svojstava. Bademovo ulje bogato je vitaminom E, koji pomaže u hidrataciji i hidrataciji kože, čineći je mekom i podatnom. Također sadrži antioksidanse koji mogu pomoći u zaštiti kože od oštećenja okoliša i znakova starenja.

bademovo ulje
foto: shutterstock

Osim toga, ovo ulje ima protuupalna svojstva, što ga čini prikladnim za umirivanje nadražene ili osjetljive kože. Redovita uporaba ulja može pospješiti zdrav ten i poboljšati cjelokupni izgled kože. Dovoljno je nježno da se može koristiti na osjetljivoj koži, a može se koristiti i kao bazno ulje za eterična ulja. U njezi kose, bademovo ulje može pomoći u njegovanju i jačanju kose, poticanju rasta i dodavanju sjaja.

Badem u kuhanju i receptima

Bademi su svestran sastojak koji se može uklopiti u širok izbor jela. U njima se može uživati samostalno kao međuobrok ili koristiti kao preljev za salate, zobene pahuljice ili jogurt. Blag i pomalo slatkast okus ovog orašastog ploda čini ga izvrsnim dodatkom i slanim i slatkim receptima. Evo nekoliko recepata koji će potaknuti vašu kulinarsku kreativnost:

badem recepti
Foto: Shutterstock
  • Piletina s bademima: Zagrijati pećnicu na 190°C. U plitkoj posudi pomiješajte pola šalice bademovog brašna, četvrtinu šalice ribanog parmezana, žličicu sušenog timijana, žličicu češnjaka u prahu te prstohvat soli i papra. Pileća prsa bez kostiju i kože umočite u umućena jaja, zatim ih premažite smjesom od bademovog brašna, lagano pritiskajući da se zalijepe. Zagrijte žlicu maslinovog ulja u tavi za pećnicu na srednje jakoj vatri. Dodajte pileća prsa i pecite dok ne porumene sa svake strane. Prebacite tavu u pećnicu i pecite oko 15 do 20 minuta, ili dok piletina ne bude pečena. U međuvremenu pripremite umak od limuna tako što ćete u malom loncu pomiješati sok i koricu jednog limuna, žlicu meda, žlicu senfa i žlicu otopljenog maslaca. Zagrijte smjesu na laganoj vatri dok se ne zagrije. Poslužite piletinu s malo umaka od limuna i prilogom od povrća kuhanog na pari za ukusan obrok.
  • Smoothie od badema i banane: Započnite dan osvježavajuće uz kremasti i hranjivi smoothie. U blenderu pomiješajte 1 zrelu bananu, 1 šalicu bademovog mlijeka, četvrtinu šalice grčkog jogurta, 2 žlice bademovog maslaca, šaku listova špinata i malo meda ili javorovog sirupa za slatkoću. Po želji dodajte malo cimeta ili žličicu ekstrakta vanilije za dodatni okus. Pomiješajte sve sastojke dok ne postanu glatki i kremasti. Po želji dodajte kockice leda i ponovno izmiksajte za ohlađeni i osvježavajući smoothie. Ulijte u čašu i uživajte u ovom smoothieju punom proteina kao zdravom doručku ili međuobroku koji daje energiju.
  • Energetske kuglice: U multipraktiku pomiješajte 1 šalicu datulja bez koštica, pola šalice maslaca od badema, četvrtinu šalice meda, 1 žličicu ekstrakta vanilije i prstohvat soli. Miksajte dok se smjesa ne sjedini i ne dobije ljepljivo tijesto. Razvaljajte tijesto u male kuglice veličine zalogaja i premažite ih naribanim kokosom ili mljevenim bademima za dodatnu teksturu. Stavite energetske kuglice u hladnjak na oko 30 minuta da se stegnu. Uživajte u ovim poslasticama kao zadovoljavajućoj okrepi tijekom napornih dana ili kao poticaj prije vježbanja.
  • Salata od špinata i badema: Za osvježavajuću i hranjivu salatu pomiješajte svježe listove špinata, narezane bademe, cherry rajčice i izmrvljeni feta sir u velikoj zdjeli. U maloj staklenci pomiješajte maslinovo ulje, limunov sok, senf te prstohvat soli i papra kako biste napravili preljev. Pokapajte preljev preko salate i lagano promiješajte da se prekrije. Ova salata nudi divnu mješavinu tekstura i okusa, hrskavost te dozu zdravih masnoća.
  • Pečeni losos s koricom od badema: Zagrijte pećnicu na 190°C. U sjeckalici pomiješajte šalicu badema, žlicu svježeg kopra, žličicu limunove korice i prstohvat soli. Premažite filete lososa maslinovim uljem, a zatim utisnite smjesu badema na vrh svakog fileta. Stavite losos na lim za pečenje i pecite oko 12 do 15 minuta, ili dok se riba ne ispeče i korica ne postane zlatna i hrskava. Poslužite s prilogom od povrća kuhanog na pari za obrok pun proteina.
  • Granola od meda i badema: Započnite dan s domaćom granolom koja je istovremeno ukusna i hranjiva. U velikoj zdjeli pomiješajte 3 šalice sitne zobi, 1 šalicu narezanih badema, žličicu cimeta i prstohvat soli. U zasebnoj maloj posudi pomiješajte 2 žlice meda, 2 žlice otopljenog kokosovog ulja i žličicu ekstrakta vanilije. Prelijte mokru smjesu preko suhih sastojaka i miješajte dok se sve dobro ne prekrije. Smjesu rasporedite u pleh obložen papirom za pečenje i pecite na 165°C , otprilike 20 do 25 minuta uz povremeno miješanje dok ne porumeni i postane hrskavo. Pustite da se potpuno ohladi prije spremanja u hermetički zatvorenu posudu. Poslužite s jogurtom ili mlijekom za izvrstan doručak ili međuobrok.
  • Zdravi parfe od badema i bobica: U čašu ili staklenku naizmjence stavljajte žlice grčkog jogurta, šaku svježeg bobičastog voća (kao što su jagode, borovnice ili maline) i malo mljevenih badema. Ponavljajte slojeve dok se čaša ne napuni, a završite žlicom grčkog jogurta i bademima na vrhu. Po želji pokapajte malu količinu meda ili javorovog sirupa između slojeva za dodatnu slatkoću. Ostavite parfe u hladnjaku najmanje 30 minuta kako bi se okusi stopili. Poslužite ohlađeno i uživajte u kombinaciji okusa.
  • Pečene prokulice s bademima: Zagrijte pećnicu na 220°C. Odrežite krajeve 1 prokulice i prerežite je na pola. U velikoj zdjeli pomiješajte prokulice s 2 žlice maslinova ulja, 2 režnja mljevenog češnjaka, pola žličice dimljene paprike, četvrtinu žličice soli i prstohvatom crnog papra. Prokulice ravnomjerno rasporedite po limu za pečenje i pecite oko 20 do 25 minuta ili dok ne omekšaju i lagano porumene, miješajući na pola vremena. Dok se prokulice peku, tostirajte četvrtinu šalice narezanih orašatih plodova u suhoj tavi na srednje jakoj vatri dok ne porumene i ne zamirišu. Izvadite prokulice iz pećnice, posipajte pržene bademe po vrhu i lagano promiješajte da se sjedine. Prebacite u zdjelu za posluživanje i po želji ukrasite malo svježeg soka od limuna i pospite naribanim parmezanom.

Proizvodi od badema

Osim cijelih badema, na tržištu postoji širok izbor proizvoda od ovog ukusnog i nutritivnog orašastog ploda. Bademovo mlijeko popularna je alternativa kravljem mlijeku bez mliječnih proizvoda. Ima kremastu teksturu i blago orašast okus, što ga čini odličnim sastojkom u smoothiejima, žitaricama i pečenju.

Maslac od badema može se koristiti kao namaz, dodati smoothiejima ili koristiti kao baza za umake i preljeve. Ekstrakt badema je koncentrirana aroma dobivena od badema i obično se koristi u pečenju za postizanje snažnog okusa badema.

Bademovo brašno popularna je alternativa tradicionalnom pšeničnom brašnu bez glutena. Napravljeno je od fino mljevenih blanširanih badema, što rezultira brašnom lagane teksture i blago slatkog i orašastog okusa. Ovo brašno naširoko se koristi u pekarstvu i postalo je glavna namirnica u mnogim receptima bez glutena. Može se koristiti za izradu raznih pekarskih proizvoda, uključujući kolačiće, torte, muffine i kruh.

Bademovo brašno pruža jedinstven nutritivni profil, s niskim udjelom ugljikohidrata i visokim udjelom zdravih masti, proteina i vlakana. Također je bogato vitaminom E i mineralima poput magnezija i kalija. Kada koristite ovo brašno u receptima, važno je imati na umu da može zahtijevati prilagodbe količine tekućine i vremena pečenja kako bi se postigli željeni rezultati.

Za one s alergijama ili prehrambenim ograničenjima, alternative bademu kao što su indijski oraščići, makadamija orasi ili sjemenke suncokreta mogu se koristiti kao zamjena.

bademovo brašno
foto: shutterstock

Alergije na bademe i mjere opreza

Iako bademi nude brojne zdravstvene prednosti, važno je napomenuti da kod nekih osoba mogu izazvati alergijske reakcije. Alergije na ove orašaste plodove može varirati od blagih do teških, sa simptomima kao što su svrbež, koprivnjača, oteklina ili otežano disanje. Ako sumnjate na alergiju, preporučuje se izbjegavati ovakve namirnice i posavjetovati se s liječnikom radi ispravne dijagnoze i smjernica. Osim toga, osobe s problemima s bubrezima ili poviješću bubrežnih kamenaca trebaju biti oprezne pri konzumiranju ovog orašastog ploda zbog sadržaja oksalata. Kao i kod svake hrane, umjerenost je ključna i važno je slušati jedinstvene potrebe i ograničenja svog tijela.